fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Hongkong: Po zákaze tvárových masiek prepukli zrážky protestujúcich s políciou

(AP Photo/Kin Cheung)

Protestujúci v Hongkongu v piatok večer zapaľovali požiare, stavali barikády a rozbíjali priečelia obchodov na mnohých miestach po tom, čo správkyňa Hongkongu Carrie Lamová oznámila zákaz nosenia tvárových masiek počas demonštrácií.

Stanice metra v niekoľkých štvrtiach boli zničené, pričom okná na operačných miestnostiach boli rozbité a vnútrajšok posprejovaný, opísala situácia tlačová agentúra DPA.

Lamová v piatok uviedla, že od soboty 5. októbra začína platiť zákaz nosenia tvárových masiek počas protestov, ktoré v tejto osobitnej administratívnej oblasti Číny prebiehajú od konca marca. „Každý, kto tento zákaz poruší, môže byť odsúdený až na jeden rok väzenia alebo na finančnú pokutu,“ povedala Lamová.

Chaos v Hongkongu nemôže trvať donekonečna, vyhráža sa Čína

Skupina protestujúcich podpálila v luxusnej nákupnej štvrti Causeway Bay vchod na stanicu a potom vytvorila ľudskú reťaz, aby zabránila hasičom dostať sa k požiaru.

Na viacerých miestach použila polícia slzotvorný plyn a vztýčila tiež varovné vlajky naznačujúce, že ak sa davy nerozídu, použije aj gumové projektily.

Medzitým hongkonský aktivista Lester Shum podal žiadosť o právne posúdenie zákazu tvárových masiek – takto sa snaží zablokovať jeho uplatňovanie v praxi od polnoci. Aktivista dodal, že jeho žiadosťou sa bude zaoberať v priebehu piatka najvyšší súd.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info