fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA ZAHRANIČIE

Saudská Arábia investuje do Indie 100 miliárd dolárov na posilnenie väzieb a diverzifikáciu vlastnej ekonomiky

Reuters / Faisal Al Nasser

Saudská Arábia sleduje dlhodobé investície v kľúčových indických odvetviach, ako sú petrochémia, infraštruktúra a ťažba, pričom poukazuje na potenciál rastu krajiny a potrebu diverzifikovať vlastné hospodárstvo arabského národa.

„India je pre Saudskú Arábiu atraktívnou investičnou destináciou, pričom chce podporiť dlhodobé partnerstvá s Naí Dillí,“ uviedol v nedeľu saudský veľvyslanec Dr Saudom bin Mohammedom Al Satim v rozhovore pre indickú spravodajskú agentúru.

Saudská Arábia, najväčší svetový vývozca ropy a kľúčový dodávateľ energie, poskytuje Indii približne 17 percent svojej ropy a 32 percent jej LPG, a ďalej uvádza, že sa chystá investovať do Indie v hodnote 100 miliárd dolárov.

„Saudské peniaze investujeme do indického energetického priemyslu, rafinérií, petrochemického priemyslu, infraštruktúry, poľnohospodárstva, nerastných surovín a baníctva,“ uviedol Al Sati.

Podľa vyslanca bude saudskoarabský štátny ropný gigant Aramco v spolupráci s indickou spoločnosťou Reliance Industries Ltd. Tento krok podporí väzby medzi týmito dvoma štátmi.

Al Sati hovoril aj o iniciatíve „vízie Saudskej Arábie 2030“, ktorú priniesol korunný princ Mohammed bin Salman, s cieľom znížiť hospodársku závislosť krajiny od ropy a diverzifikovať jej hospodárstvo. Uviedol, že v rámci tejto iniciatívy sa diskutuje o významnom rozšírení obchodu a podnikaní medzi Indiou a Saudskou Arábiou v rôznych odvetviach.

„V obchode medzi nami existuje obrovský nevyužitý potenciál, najmä v neropnom obchode, pričom posilňujeme spoluprácu v hospodárskej, obchodnej, investičnej, kultúrnej a technologickej oblasti,“ uviedol na záver Al Sati.

Začiatkom tohto týždňa Saudská Arábia oznámila, že zavedie nový vízový program pre 49 krajín a otvorí dvere zahraničným turistom. Tento krok bol prvým na zozname sociálnych reforiem v rámci iniciatívy „Vízia 2030“.

Spoločnosť Goldman Sachs predpovedá masívny rozmach smartfónov 5G v roku 2020

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info