fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Fínsky premiér Rinne rokoval v Budapešti s Orbánom aj o právnom štáte

sdp.fi

Dodržiavanie princípov právneho štátu je potrebné viazať na financovanie, vyhlásil v pondelok v Budapešti predseda fínskej vlády Antti Rinne po schôdzke s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Podľa agentúry MTI Orbán reagoval, že právny štát v Maďarsku nie je právnou otázkou, ale otázkou cti.

Rinne, ktorého krajina v tomto polroku predsedá Rade Európskej únie, podľa internetového vydania týždenníka Heti Világgazdaság dodal, že aj v rozširovaní EÚ je dodržiavanie princípov právneho štátu tým najdôležitejším.

Pri využití fondov Únie je podľa slov fínskeho premiéra treba ako podmienku vziať do úvahy opatrenia v boji proti klimatickým zmenám, ako aj zachovávanie princípov právneho štátu.

„Potrebujeme vyvážený a právne jasný nástroj,“ uviedol Rinne, ktorý zdôraznil, že spoločným cieľom je vybudovanie lepšej Európy.

Orbán k otázke vyplácania únijných fondov na spoločnej tlačovej konferencii povedal, že už existuje mechanizmus, ktorým je možné odoprieť financovanie, ak daná krajina správne nehospodári s financiami. Vytvorenie ďalšieho mechanizmu Maďarsko podľa jeho slov nepovažuje za dôležité. Dodal však, že každý zrelý návrh maďarská vláda zváži.

Pred schôdzkou s Orbánom sa s fínskym premiérom na pôde fínskeho veľvyslanectva v Budapešti stretli traja maďarskí ľavicoví politici, ktorí vykreslili svoj pohľad na stav krajiny. Rinne im zaželal veľa úspechov v „náprave stavu právneho štátu“.

Ľavicový kandidát na post starostu Budapešti Gergely Karácsony Rinnemu pripomenul, že Orbánov kabinet, podobne ako aj niektoré ďalšie vlády, sa odklonil z cesty európskych hodnôt, pričom sa tak stalo bez akýchkoľvek následkov.

„Maďarská vláda prezentuje pozastavenie vyplácania európskych fondov pre jej prehrešky ako trestanie Maďarska Úniou,“ povedal Karácsony. Opozičný politik dodal, že by Brusel mohol priamo podporovať mestá s opozičným vedením, ktoré dokážu splniť požiadavky EÚ.

Internetové vydanie ľavicového denníka Népszava v tejto súvislosti poznamenalo, že Karácsonyova poznámka je pochopiteľná, pretože minister riadiaci úrad vlády Gergely Gulyás vyhlásil, že ak nebude opäť zvolený za starostu Budapešti vládou podporovaný István Tarlós, tak hlavné mesto sa môže rozlúčiť s miliardovými rozvojovými dotáciami.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info