fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Oslavovať SNP vojenskou prehliadkou nie je vhodné, myslí si historik Ivan Kamenec

Sochárske diela na území Bratislavy

Úrad vlády pripravuje veľkolepé oslavy 75. výročia Slovenského národného povstania (SNP). Ich súčasťou má byť aj vojenská prehliadka, na ktorú z rozpočtu ministerstva obrany vyčlenili 106 880 eur.

V Banskej Bystrici, ktorá bola centrom SNP, sa majú verejnosti predstaviť hlavné druhy bojovej techniky a tiež techniky bojovej podpory pozemných a vzdušných síl ako aj síl pre špeciálne operácie Ozbrojených síl SR. „Pôjde napríklad o tanky T-72, bojové vozidlá pechoty, samohybné kanónové húfnice ShKH 2000 ZUZANA, raketomety MODULAR, vozidlá Polaris, lietadlá MiG – 29, Spartan, vrtuľníky Mi-17, UH60M Black Hawk. Predstaví sa tiež technika Vojenskej polície,“ informovala agentúru SITA hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková. Na prehliadke má tiež pochodovať viac ako 1 500 vojakov.

Aktivisti z občianskej platformy Nie v našom meste poukázali na to, že prehliadka bude podľa nich zbytočne drahá a okázalá. Pripomenuli aj negatívnu súvislosť, keďže tanky prešli Banskou Bystricou naposledy 21. augusta 1968 pri invázii armád piatich krajín Varšavskej zmluvy do Československa. SNP sa začalo v tom istom mesiaci, 29. augusta 1944, vďaka blízkosti dátumov oboch udalostí by mohlo defilé armády vyvolať v pamätníkoch nepríjemné asociácie.

Protifašistickí bojovníci nesúhlasia s návrhom premenovať časť Námestia SNP

„Nemáme záujem bojkotovať oslavy SNP, rešpektujeme rozhodnutie relevantných štátnych inštitúcií a orgánov. Sme však silne presvedčení, že takáto forma osláv nie je pre 21. storočie moderného demokratického štátu prijateľná,“ napísali aktivisti v otvorenom liste primátorovi Banskej Bystrice Jánovi Noskovi. Csilla Droppová za iniciatívu Nie v našom meste pre agentúru SITA zdôraznila, že rozhodne nepopierajú význam SNP. Nepovažujú však za vhodné pripomínať si povstanie v 21. storočí vojenskou prehliadkou, ktorá ani neodráža skutočný stav armády. Oceňujú reakciu primátora Noska, ktorý im prisľúbil urobiť všetko pre to, aby obmedzenia pri oslavách SNP boli pre obyvateľov mesta čo najmenšie. „A áno, pripomína nám to spôsoby, ktoré nás vracajú späť do obdobia, keď napríklad v šesťdesiatom ôsmom pochodovali aj ulicami Banskej Bystrice tanky okupačných vojsk,“ dodala Droppová. Občianska iniciatíva Nie v našom meste vznikla v roku 2014 v reakcii na rozhodnutia vtedajšieho banskobystrického krajského predsedu Mariána Kotlebu, ktorý okrem iného stopol dotácie od štátu na viaceré kultúrne aktivity.

Oslavovať SNP vojenskou prehliadkou sa nepozdáva ani historikovi Ivanovi Kamencovi. „Bez ohľadu na stanovisko a argumenty občanov Banskej Bystrice si myslím, že vojenská prehliadka nie je adekvátna oslavám tohtoročného jubilea. Povstanie sa dá dôstojne osláviť predovšetkým ďalším poznávaním jeho súvislostí v kontexte európskej protifašistickej rezistencie, resp. inými, menej pompéznymi pripomienkami. Vojenská prehliadka by sa mohla skôr konať v roku 2020, pri príležitosti 75. výročia oslobodenia,“ uviedol Kamenec pre agentúru SITA. Pripomenul tiež slová dramatika spisovateľa Petra Karvaša, priameho účastníka povstania. Karvaš pri 25. výročí SNP v roku 1969 napísal: „Nie je pravdivé povstanie, v ktorom každý rok mechanicky a formalisticky víťazí jubilejná podoba nad skutočným obsahom.“

Bratislava chce premenovať Námestie SNP na Námestie Nežnej revolúcie

„Ministerstvo kultúry sa hlási k historickému odkazu SNP, ktorý nás radí medzi štáty v minulosti aktívne bojujúce proti nacizmu a sme na to patrične hrdí. Pripravovanou vojenskou prehliadkou nadväzujeme na históriu a tradíciu. Armáda bola hlavným nositeľom a hýbateľom Slovenského národného povstania, vďaka jej zásluhám v SNP sme deklarovali obnovenie ČSR. Ak niekto pochybuje o významnej úlohe armády počas povstania, odporúčame mu oživiť si informácie o povstaní a úlohách 1. Československej armády v SNP návštevou Múzea SNP v Banskej Bystrici, prípadne návštevou aktuálnej výstavy vo Dvorane MK SR – Armáda v povstaní. Vojenskou prehliadkou sa chceme prihlásiť k odkazu SNP, čo je v dnešnej dobe ešte aktuálnejšie v kontexte boja proti extrémizmu,“ reagovalo na námietky voči vojenskej prehliadke ministerstvo kultúry v stanovisku, ktorý agentúre SITA poskytla hovorkyňa rezortu Barbora Palovičová.

Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR k výhradám voči vojenskej prehliadke pre agentúru uviedol: „75. výročie SNP si v Banskej Bystrici pripomenieme oficiálnym celodenným programom. Vojenská prehliadka je len časťou celkových osláv.“

Dankovi to nevyšlo s Lukašenkom, tak na oslavy SNP pozval političku zo sankčného zoznamu EÚ

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info