fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Všetky alternatívy tzv. írskej poistky boli testované, žiadna nefungovala

tasr

Vyjednávači strávili dva roky hľadaním alternatívy k tzv. írskej poistke (backstop), ktorá by po odchode Británie z EÚ zabránila vzniku pevnej hranice medzi Írskou republikou a Severným Írskom, avšak nenašli ani jednu, ktorá by fungovala. Podľa agentúry Reuters to v stredu vyhlásil írsky minister zahraničných vecí Simon Coveney.

Po tom, ako Dolná snemovňa britského parlamentu v utorok kabinetu premiérky Theresy Mayovej nariadila opätovne s Úniou prerokovať text dohody o brexite, nechal sa britský minister pre brexit Stephen Barclay počuť, že Londýn je pripravený hľadať alternatívy aj v otázke írskej poistky.

„Už sme to všetko skúšali. Testovali sme iné alternatívy a dospeli sme k záveru, že neobstoja a teraz nám britský minister ponúka práve takéto už raz neúspešne testované možnosti“, povedal v tejto súvislosti írsky minister zahraničných vecí.

Coveney na záver svojho vystúpenia dodal, že Británia navrhuje, aby bolo „efektívne riešenie nahradené zbožným želaním“.

Nové rokovania s Britániou o brexitovej dohode už odmietli mnohí vrcholní predstavitelia EÚ. Predseda Európskej rady Donald Tusk však nevylúčil – v prípade „odôvodnenej žiadosti“ – odklad termínu brexitu, ktorým je 29. marec.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info