fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

RUSKO: Poslanca vládnej strany vydali na stíhanie vo veci dvoch vrážd

tasr

Horná komora ruského parlamentu zbavila v stredu poslaneckej imunity senátora Raufa Arašukova, ktorý bude stíhaný v súvislosti s vraždou spáchanou pred deviatimi rokmi.

Arašukova, ktorý v senáte zastupoval Karačajsko-Čerkeskú republiku ležiacu na Kaukaze, zatkli v stredu priamo v zasadacej sále Rady federácie. Ako podotkla rozhlasová stanica Echo Moskvy, poslanec sa pokúsil o útek, polícia ho však zadržala a vyviedla zo sály.

Informovala o tom agentúra Interfax a správu o tom potvrdil aj Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom).

Vyšetrovatelia Arašukova podozrievajú v súvislosti s vraždou dvoch vplyvných ľudí, ku ktorým došlo v roku 2010 v Karačajsko-Čerkesku. Podľa Sledkomu zadržanému senátorovi môže hroziť doživotie.

Ruská redakcia BBC s odvolaním sa na zdroje vo vyšetrovacích orgánoch uviedla, že proti Arašukovovi svedčili tri osoby, ktoré ho obvinili z objednania si vraždy miestneho mládežníckeho aktivistu Aslana Žukova. Arašukov je podozrivý aj v súvislosti s vraždou Fraľa Šebzuchova, poradcu vtedajšieho karačajsko-čerkeského prezidenta.

Arašukov je synom vplyvného podnikateľa. Za poslanca Rady federácie ho nominovalo republikové zastupiteľstvo. Poslancom Rady federácie sa stal v roku 2016, pričom vďaka nízkemu veku – 31 rokov – bol jej najmladším členom. Pracoval vo výbore pre hospodársku politiku.

Bol členom vládnej strany Jednotné Rusko. Agentúra Interfax uviedla, že regionálna pobočka strany Arašukovovi pozastavila členstvo, kým sa situácia nevyjasní.

Rozhlasová stanica Echo Moskvy podotkla, že Arašukov by mohol prísť o poslanecký mandát ešte pred začiatkom súdneho procesu.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info