fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Maduro tvrdí, že armáda je na jeho strane; Trump údajne nariadil jeho vraždu

tasr

Caracas 30. januára (TASR) – Venezuelský prezident Nicolás Maduro tvrdí, že venezuelská armáda je oddaná legitímnemu vedeniu krajiny a chráni ho. Súčasne vyhlásil, že prezident USA Donald Trump nariadil jeho fyzickú likvidáciu.

V rozhovore pre agentúru RIA Novosti Maduro uviedol, že je stále najvyšším veliteľom ozbrojených síl, ktoré – ako dodal – prejavujú „morálku, vernosť a disciplínu“. Maduro vyhlásil, že „dosiahneme veľké víťazstvo – (a) obnovíme stabilitu, mier a vernosť Venezuele“.

RIA Novosti poznamenala, že ide o Madurovu odpoveď na otázku, či jeho vládu podporuje celá armáda po tom, ako vodca opozície Juan Guaidó – ktorý sa bol vyhlásil sa za dočasného prezidenta – prisľúbil udeliť milosť tým jej príslušníkom, ktorí prejdú k opozícii.

Maduro v rozhovore pre ruskú tlačovú agentúru konštatoval, že „téma ozbrojených síl je veľmi citlivá pre ktorúkoľvek krajinu“. Kritizoval v tejto súvislosti Spojené štáty, ktoré podľa neho „vyzývajú (venezuelských) vojakov, aby sa chopili zbraní“, a odmietli ho uznať za najvyššieho veliteľa a prezidenta.

Maduro vyhlásil, že situácia podobná tej, akú teraz prežíva Venezuela, v Latinskej Amerike ešte nikdy nebola – „napriek viac ako 100 prevratom v regióne v 20. storočí“.

„Bez ohľadu na to, že všetky tieto prevraty pripravovalo a uskutočnilo americké impérium, Spojené štáty“, ich predstavitelia „nikdy nevyzývali na prevrat“ ako v prípade Venezuely, upozornil Maduro. Podľa neho je tento stav dôkazom toho, „v akej zúfalej situácii sa Biely dom ocitol“.

Maduro tiež v rozhovore vyhlásil, že americký prezident Donald Trump nariadil kolumbijskej vláde, aby ho zavraždila.

„Ak sa mi jedného dňa niečo stane“, budú za to zodpovední Donald Trump a kolumbijský prezident Iván Duque, povedal Maduro, pričom však dodal, že je „v dobrých rukách“.

„Som chránený. Máme dobrý systém obrany a máme aj oveľa silnejšiu ochranu – ochranu od Boha, ktorý mi dožičí dlhý život,“ vysvetlil.

Maduro sa súčasne odmietol vyjadriť k dohadom, že súčasťou jeho ochranky je aj ruská súkromná bezpečnostná služba. „Nemám k tomu komentár. No comment,“ uviedol.

K týmto špekuláciám sa v utorok vyjadril aj námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov, keď pre agentúru RIA Novosti povedal, že mediálne správy o ruských „žoldnieroch“ vo Venezuele sú „opovrhnutiahodné, nedôveryhodné a nemajú nič spoločné s politikou“ Ruska. Dodal, že tieto správy boli už dávno dementované.

Agentúra Reuters predtým s odvolaním sa na anonymné zdroje a kozáckeho atamana Jevgenija Šabajeva informovala, že zamestnanci ruskej „súkromnej vojenskej spoločnosti“ odcestovali do Venezuely, aby podporili prezidenta Nicolása Madura. Ruský veľvyslanec v Caracase Vladimir Zajemskij to v rozhovore pre RIA Novosti poprel a túto informáciu označil za „ďalšiu (novinársku) kačicu“.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info