fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA

Viete, že pracujúci dôchodca si naďalej môže uplatňovať odvodovu úľavu?

podnikam.sk

Dôchodcovia, ktorí pracujú na dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o pracovnej činnosti, si aj v roku 2019 môžu naďalej uplatňovať odvodovú úľavu. Od júla minulého roka, odkedy platí táto výnimka pre dôchodcu, využilo odvodovú úľavu 35.129 dôchodcov-dohodárov.

„Odvodovú úľavu môže mať dôchodca s dôchodkom starobným, invalidným, výsluhovým alebo invalidným výsluhovým. Tento dôchodca si môže určiť jednu dohodu, z ktorej nebude platiť poistné na dôchodkové poistenie, pokiaľ príjem z tejto dohody za kalendárny mesiac nepresiahne 200 eur.

Ak mesačný príjem alebo priemerný mesačný príjem z určenej dohody za mesiac presiahne 200 eur, poistné na dôchodkové poistenie platí dôchodca-dohodár len z rozdielu medzi dosiahnutým príjmom a sumou 200 eur. Prípadných ďalších uzatvorených dohôd sa táto výnimka netýka, dôchodca z nich riadne platí poistné na dôchodkové poistenie a je povinne dôchodkovo poistený,“ radí hovorca poisťovne Peter Višváder.

Dôchodca-dohodár, ktorý si chce uplatniť výnimku, je povinný písomne informovať zamestnávateľa o uplatnení výnimky, o jej skončení a tiež čestne vyhlásiť, že si výnimku súčasne neuplatňuje u iného zamestnávateľa v tom istom kalendárnom mesiaci.

Na dohodu s výnimkou môže pracovať aj poberateľ predčasného starobného dôchodku, pričom Sociálna poisťovňa mu výplatu predčasného starobného dôchodku nezastaví, ak jeho príjem za kalendárny rok nepresiahne 2400 eur. Predčasný starobný dôchodca, ktorý si uplatňuje výnimku, však zároveň nemôže byť dôchodkovo poistený z inej zárobkovej činnosti.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info