fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

EÚ vyzvala internetové spoločnosti, aby zintenzívnili boj proti dezinformáciám

TASR

Európska únia vyzvala v utorok reklamné spoločnosti a americké internetové giganty, aby zintenzívnili boj proti dezinformačným kampaniam, z ktorých šírenia je podozrievané aj Rusko. Výkonný orgán EÚ – Európska komisia – vydal toto vyhlásenie pred nadchádzajúcimi voľbami do Európskeho parlamentu, ktoré sa majú konať v máji. Píše o tom agentúra AFP.

Spoločnosti Google, Facebook, Twitter, Mozilla a obchodné združenia už podľa Európskej komisie „určitý posun“ uskutočnili tým, že odstraňujú účty falošných a počítačovo generovaných užívateľov a preverujú podozrivé stránky.
Pred májom, keď sa v EÚ bude rozhodovať o zložení nového europarlamentu, však treba „ísť ešte ďalej“ a pracovať rýchlejšie, zdôraznil eurokomisár pre bezpečnostnú úniu Julian King.

EK v súvislosti s nadchádzajúcimi eurovoľbami, ktoré musia vo všetkých členských krajinách prebehnúť v termíne 23.-26. mája, spustila ešte v decembri akčný plán proti dezinformáciám na internete. Zároveň vyzvala členské štáty EÚ a veľké technologické spoločnosti, aby sa zmobilizovali v boji proti falošným správam.

Exekutíva EÚ v tejto súvislosti oznámila zriadenie „systému včasného varovania“, ktorý by mal v reálnom čase umožniť výmenu informácií medzi európskymi inštitúciami a členskými štátmi Únie ohľadom akýchkoľvek dezinformačných kampaní pred európskymi voľbami.

Podľa decembrového vyhlásenia EK veľké technologické spoločnosti, ako sú Facebook, Twitter, Google či Mozilla, ktoré vlani septembri prijali konkrétne záväzky v rámci „kódexu správania“, budú mať povinnosť každý mesiac informovať o svojich aktivitách v boji proti dezinformáciám v on-line prostredí.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info