fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Čína chce, aby Washington stiahol žiadosť o vydanie finančnej šéfky Huawei

Ilustračné foto / TASR

Čína vyzvala Washington, nech stiahne žiadosť, aby Kanada vydala finančnú riaditeľku spoločnosti Huawei Meng Wan-čou v kauze podozrenia z nepravdivých vyhlásení ohľadne obchodných vzťahov s Iránom. Informovala o tom v utorok agentúra AP.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Keng Šuang sa v utorok posťažoval, že Washington v prípade Mengovej „ignoroval sťažnosti“ Pekingu.
Finančnú riaditeľku firmy Huawei zadržali 1. decembra vo Vancouveri a v stredu ju čaká pojednávanie, na ktorom sa bude posudzovať žiadosť o jej vydanie do USA.
„Vyzývame Spojené štáty americké, aby okamžite stiahli zatykač vydaný na slečnu Meng Wan-čou a skončili s takýmito žiadosťami o vydanie,“ zdôraznil hovorca.

Ministerstvo zahraničných vecí zverejnilo v čínskej štátnej televízii v utorok vyhlásenie, v ktorom nalieha na „Spojené štáty, aby zastavili neprimerané zásahy voči čínskym spoločnostiam – vrátane spoločnosti Huawei – a zaobchádzali s čínskymi spoločnosťami spravodlivo“. Peking bude podľa rezortu diplomacie čínske spoločnosti „pevne obhajovať“. Ako však bude reagovať na žalobu Washingtonu, neuviedol.

Americké úrady v pondelok oficiálne obvinili z podvodu a ďalších trestných činov čínsku telekomunikačnú spoločnosť Huawei a jej finančnú riaditeľku Meng Wan-čou. Obvinenia voči Huawei Technologies, jej finančnej riaditeľke Mengovej a dvom dcérskym spoločnostiam sa týkajú porušenia amerických i medzinárodných sankcií voči Iránu.
USA zároveň obvinili v pondelok Huawei aj v ďalšom prípade – z krádeže obchodných tajomstiev spoločnosti T-Mobile.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info