fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

SaS: V prípadoch únosov detí súdy často nedbajú na vykonávanie rozhodnutí

Bratislava 28. januára (TASR) – Slovenské súdy v prípadoch detí násilne zadržiavaných na Slovensku dôsledne nekontrolujú vykonávanie rozhodnutí, ktoré samé vydali. V pondelok na tlačovej konferencii na to poukázala poslankyňa Národnej rady SR Natália Blahová (SaS).

„Mali sme medzinárodnú blamáž, keď 9. januára v talianskom parlamente veľmi ostro vystúpil senátor Simone Pillon s tým, že Slovensko nie je ochotné rešpektovať medzinárodné dohovory,“ tvrdí Blahová. Súd rozhoduje o tom, že dieťa má byť zverené niektorému z rodičov alebo poručníkovi. Avšak stáva sa, že druhý rodič sa nepodrobí rozsudku a dieťa odmietne vydať. „Ak rodič alebo poručník nechce odovzdať dieťa do starostlivosti toho, koho určil súd, môže ďalej vykonať súdne rozhodnutie. Teda v sprievode polície a sociálnych pracovníkov prísť a odobrať dieťa tomu, kto ho nemá mať. Avšak ani to súd často nezrealizuje,“ poukázala Blahová.

Slovensko sa prijatím Dohovoru o občianskoprávnych aspektoch medzinárodných únosov detí (tzv. Haagskeho dohovoru) zaviazalo, že vo veciach únosov detí bude konať bezodkladne a príslušný orgán nariadi okamžitý návrat dieťaťa. Senátor Pillon v talianskom parlamente spomenul niekoľko príkladov toho, že napriek rozsudkom slovenských aj talianskych súdov sú deti roky zadržiavané na Slovensku. Pillon podľa Blahovej v talianskom parlamente vyzval prezidenta senátu, aby v spolupráci s talianskymi ministerstvami zahraničných vecí a spravodlivosti zabezpečil dodržiavanie práva na slovenskej strane.

Poslankyňa upozornila, že nejde len o problém Talianska. „Ekvádorská matka prišla na Slovensko pred dvoma rokmi odviesť dcéru na prázdniny k otcovi. Otec dcéru nevrátil a matka na ňu už dva roky čaká na Slovensku, hoci má rozsudky okresného i krajského súdu, podľa ktorých otec má ihneď vrátiť dieťa k matke do Ekvádoru a rozsudok o vykonaní súdneho rozhodnutia, no doteraz nikto nič neurobil,“ uvádza ďalší príklad Blahová.

Slovenské súdy majú ročne okolo 700 neuzavretých prípadov, týkajúcich sa takýchto detí. Napríklad v roku 2017 nariadili výkon súdneho rozhodnutia 119 z nich, no realizovali ho len v 44 prípadoch. Ostatných 75 detí ponechali napriek rozsudku s ich únoscami.

Poslanec Národnej rady SR za SaS Alojz Baránik zároveň upozornil, že ak nejaký súd nekoná v súlade so zákonom, je potrebné preveriť, prečo sa to deje a či na súdoch nedochádza ku korupcii. Vyzval ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd), aby prejednal všetky spomínané prípady s predsedami príslušných súdov. „Gábor Gál by mal taktiež trvať na tom, že sudcovia, ktorí sa prieťahov dopúšťajú, musia byť disciplinárne riešení,“ uzavrel Baránik.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info