fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Filipíny: Výbuchy v katedrále si vyžiadali najmenej 27 obetí a 77 zranených

In this photo provided by WESMINCOM Armed Forces of the Philippines, a soldier views the site inside a Roman Catholic cathedral in Jolo, the capital of Sulu province in the southern Philippines after two bombs exploded Sunday, Jan. 27, 2019. The Philippine government says it will "pursue to the ends of the earth the ruthless perpetrators" behind bomb attacks that killed over a dozen people and wounded many more during a Sunday Mass at a cathedral on the restive southern island. (WESMINCOM Armed Forces of the Philippines Via AP)

 Manila 27. januára (TASR) – Dve explózie v okolí rímskokatolíckej katedrály na juhofilipínskom ostrove Jolo si nedeľu vyžiadali najmenej 27 obetí na životoch vrátane príslušníkov bezpečnostných zložiek a 77 ľudí utrpelo zranenia. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na políciu a armádu.

Medzi obeťami výbuchov je 20 civilistov a 7 príslušníkov armády a ďalších 77 ľudí vrátane 14 vojakov a dvoch policajtov utrpelo zranenia, uviedol riaditeľ miestnej polície Graciano Mijares.

Hovorca armády Gerry Besana povedal, že k druhému výbuchu došlo na parkovisku pred katedrálou v čase, keď bezpečnostné zložky zasahovali na mieste prvej explózie. Tá nastala v preplnenej katedrále počas nedeľňajšej omše.

K útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil.

Ostrov Jolo dlho sužuje prítomnosť militantov zo skupiny Abú Sajjáf, ktorú majú na zoznamoch teroristických organizácií USA i Filipíny vzhľadom na dlhé roky bombových útokov, únosov i vrážd spáchaných jej členmi.

Nový útok prišiel takmer týždeň po tom, ako moslimská menšina v prevažne rímskokatolíckej krajine podporila v referende vytvorenie nového autonómneho regiónu, ktoré sprevádza nádej na ukončenie takmer piatich desaťročí separatistického povstania s vyše 150.000 obeťami. Hoci väčšina moslimských oblastí plán schválila, voliči v provincii Sulu, v ktorej sa nachádza Jolo, ho odmietli.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info