fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
NÁZORY

Slovákov pracujúcich v Británii láka späť domov rodina. Vláda zatiaľ len situáciu mapuje

TASR

Viacerých Slovákov, ktorí pracujú a žijú v Spojenom kráľovstve, láka naspäť na Slovensko najmä rodina a priatelia. Zhodli sa na tom vo štvrtok počas podujatia Work in Slovakia – Good Idea! v Londýne. Naopak, študentov návrat domov v krátkom období veľmi neláka.

 

Anketa medzi Slovákmi

Andrea, ktorá žije v Londýne 18 rokov, poznamenala, že do rodnej krajiny by sa chcela vrátiť. Pracovná ponuka zo Slovenska, ktorá by ju oslovila, by podľa jej slov musela byť aj dobre finančne ohodnotená. „Rozmýšľam nad tým, že by som sa vrátila – najmä teraz, keď sa situácia mení, mi to už preblesklo hlavou. Myslím si, že mám dvere otvorené,“ povedala.

Slovenka Martina, ktorá pracuje v oblasti bankovníctva, by sa z Británie vrátila rada naspäť na Slovensko. Ako uviedla, dôvodom je najmä rodina. „Mimo Slovenska žijem viac ako desať rokov. Rok som bola na Slovensku, ale nenašla som si prácu, tak som sa sem vrátila,“ povedala.

Máriu Solárovú, ktorá pracuje ako programátorka v Londýne, lákajú naspäť na Slovensko najmä osobné dôvody. „Som rodinný typ. Teším sa, že sa vrátim medzi svojich blízkych, medzi svojich kamarátov,“ povedala.

Michal, ktorý študuje v Londýne informatiku, poznamenal, že sa na Slovensko neplánuje vrátiť najbližších zhruba 20 rokov. „Firmy na Slovensku väčšinou nemajú možnosti pre študentov, napríklad na letné stáže. Takáto kultúra je skôr tu vo veľkých firmách, ako je Google alebo Facebook,“ povedal.

Podobne je na tom aj Adam, ktorý v Londýne študuje elektrotechniku a informatiku. Podľa svojich slov návrat na Slovensko po skončení školy neplánuje. „Možno nie teraz, ale až o takých desať rokov,“ povedal s tým, že po ukončení štúdia chce ešte zostať v zahraničí a nazbierať skúsenosti.

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD) potvrdil, že chce, aby sa vrátili ľudia, do ktorých sa počas ich života investovalo – napríklad počas ich štúdia.
„Svoju pridanú hodnotu práce teraz ponúkajú inej krajine. O týchto ľudí je najväčší záujem, aby sa investícia štátu vrátila v tej podobe pridanej hodnoty a ich práce naspäť na Slovensko,“ uzavrel Raši.

Podujatie Work in Slovakia – Good Idea!, ktoré sa vo štvrtok večer uskutočnilo v Spojenom kráľovstve, prilákalo desiatky Slovákov, ktorí žijú a pracujú v Londýne a jeho blízkom okolí. Do britskej metropoly prišlo sedem firiem, ktoré ponúkali prácu na Slovensku najmä pre odborníkov z IT oblasti a sektora zdieľaných služieb.

 

Vláda mapuje prípadné vplyvy brexitu a analyzuje všetky potrebné legislatívne a nelegislatívne opatrenia.

Cieľom je minimalizovať negatívne dosahy nielen na občanov, ale aj na podniky. TASR o tom informovalo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.

Ministerstvo venuje príprave na vystúpenie Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ) adekvátnu pozornosť od jeho notifikácie. V tejto súvislosti bola zriadená medzirezortná koordinačná skupina na úrovni štátnych tajomníkov pod vedením štátneho tajomníka z rezortu diplomacie s úlohou koordinovať prípravy Slovenska na brexit.

Rezort pripomenul, že časť príprav na odchod Spojeného kráľovstva z EÚ v prípade brexitu bez dohody prebieha aj na úrovni EÚ. „Okrem toho, MZVaEZ na svojej webovej stránke má zverejnenú informačnú platformu, ktorá poskytuje občanom aj podnikateľom aktuálne a praktické informácie,“ priblížil s tým, že pokiaľ ide o obchodovanie po odchode Veľkej Británie z EÚ, uvádza informácie ako napríklad výšky ciel, netarifné bariéry, vplyvy na rôzne typy dopravy a podobne.

Ministerstvo hospodárstva (MH) SR sa vyjadrilo ku zmenám stratégie podpory exportu po roku 2020 v súvislosti s brexitom. „Aktuálna stratégia vonkajších ekonomických vzťahov SR na obdobie 2014 – 2020, ktorá je predovšetkým zameraná na podporu exportu a investícií, je ako rámcová stratégia za súčasných okolností v zahraničných vzťahoch dostačujúca,“ reagoval rezort hospodárstva.

V prípade potreby je MH SR pripravené túto stratégiu aktualizovať, aby zodpovedala rýchlo sa meniacim podmienkam v zahraničí, a to sa týka aj brexitu.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info