fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Conte: Nemecko a Francúzsko si robia žarty z Talianska a Európskej únie

AP Photo/Markus Schreiber

Nemecko a Francúzsko si robia žarty z Talianska a Európskej únie svojou dohodou, ktorá by mala zabezpečiť Nemecku stále členstvo v Bezpečnostnej rade OSN. Uviedol to taliansky premiér Giuseppe Conte v piatkovom vydaní denníka Corriere della Sera. „Myslia iba na svoje národné záujmy,“ konštatoval.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macron podpísali v utorok novú zmluvu o priateľstve medzi oboma krajinami. Podľa zmluvy bude prioritou francúzsko-nemeckej diplomacie zaistiť, aby Nemecko bolo schválené ako stály člen BR OSN, pripomína agentúra Reuters.
„Naši spojenci sa určite nemôžu domnievať, že budeme ticho sedieť za stolom a podpisovať rozhodnutia prijaté inými,“ dodal Conte.

V novej zmluve o nemecko-francúzskom priateľstve sa Merkelová a Macron v utorok zaviazali k prehĺbeniu spolupráce a posilneniu postavenia Európskej únie. Obe krajiny posunú svoje vzťahy „na novú úroveň a pripravia sa na výzvy, ktorým (európske) štáty a Európa čelia v 21. storočí,“ píše sa v dohode.

Ceremónia sa uskutočnila na 56. výročie podpísania nemecko-francúzskej Elyzejskej zmluvy, ktorá bola signovaná v roku 1963 v Paríži s cieľom dosiahnuť zmierenie a vzájomnú spoluprácu oboch krajín.
Pôvodnú Elyzejskú zmluvu podpísali 22. januára 1963 vtedajší francúzsky prezident Charles de Gaulle a nemecký kancelár Konrad Adenauer.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info