fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Saudskoarabský princ Salmán telefonoval do Iraku a ponúkol mu plnú podporu

TASR

Arbíl 24. januára (TASR) – Saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán ponúkol vo štvrtok počas telefonátu s irackým premiérom Ádilom Abdalom Mahdím jeho krajine plnú podporu týkajúcu sa bezpečnosti. Píše o tom agentúra Reuters.

Rijád a Bagdad sa dostali do vzájomného sporu po invázii Iraku do Kuvajtu v roku 1990. Zmienený telefonát je podľa Reuters najnovším signálom úsilia zameraného na zlepšenie vzťahov, k rozmrazovaniu ktorých dochádza od opätovného otvorenia saudskoarabského veľvyslanectva v Bagdade v roku 2016.

Bin Salmán podľa vyhlásenia kancelárie irackého premiéra vyjadril „plnú podporu saudskoarabského kráľovstva Iraku, ako i jeho trvalej bezpečnosti a prosperite“.
Saudská Arábia chce spoločne so Spojenými štátmi získať Bagdad na svoju stranu v rámci snáh o zmiernenie regionálneho vplyvu Iránu. Irak má zasa o užšie vzťahy s Rijádom záujem pre – z toho plynúce – hospodárske výhody.

Iracký premiér ocenil prostredníctvom vyhlásenia „vývoj vo vzájomných vzťahoch“.
V októbri 2017, dva mesiace pred vyhlásením víťazstva nad extrémistickou organizáciou Islamský štát (IS), vytvorili obe krajiny spoločnú iracko-saudskoarabsku koordinačnú radu, ktorej cieľom je obnova oblastí dobytých od militantov Islamského štátu v Iraku.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info