fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

ZDRAVIE: Ambulantné výkony sa majú preceniť

Pre osýpky vyhlásili v utorok 10. júla 2018 v okrese Michalovce mimoriadnu situáciu. Plati zaène o 15. h. Na snímke oznam o zákaze návštev pre zvýšenú epidemiologickú situáciu osýpok v Nemocnici Svet Zdravia v Michalovciach. FOTO TASR - Roman Hanc

Ambulantné výkony sa majú preceniť. Zmeny má priniesť nový Katalóg zdravotných výkonov, ktorý pripravuje ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s odborníkmi. Pre TASR to potvrdil rezort zdravotníctva a Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu.

„Výkony budú spravodlivo ohodnotené a zároveň budú adekvátnou pomôckou pre zdravotné poisťovne pri uzatváraní zmluvných vzťahov,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu v stredu zverejnil vyzvanie na projekt „Komplexný analytický nástroj pre podporu ekonomickej regulácie“, na ktorý je zo štátneho rozpočtu a z európskych fondov vyčlenených 1,5 milióna eur.

„Vytvorený bude analytický nástroj, ktorý bude regulovať ceny ambulantnej i ústavnej zdravotnej starostlivosti. Vďaka získaným dátam bude možné vytvárať modely pre ekonomickú reguláciu v zdravotníctve,“ priblížil úrad. Vyzvanie na národný projekt bude s ďalšími podrobnými informáciami zverejnené na weboch www.informatizacia.sk a www.partnerskadohoda.gov.sk. Dátum uzávierky vyzvania je 23. apríl.

Ministerstvo zdravotníctva avizovalo nový zoznam zdravotných výkonov už v roku 2017. Nový zoznam má upraviť výkony v ambulantnej i jednodňovej starostlivosti, ako aj výkony v rámci spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek, agentúr domácej ošetrovateľskej starostlivosti či mobilných hospicov. Spektrum vykonávaných zdravotných výkonov pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti sa od roku 2004 a 2005, odkedy platí súčasná právna úprava, výrazne rozšírilo. Prax podľa rezortu zdravotníctva ukazuje, že v dôsledku toho chýbajú napríklad zdravotné výkony pre viaceré špecializačné odbory, prípadne, že je ich výkon viazaný len na jednu špecializačnú odbornosť.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info