fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA

NEZABUDNITE: Na podanie daňového priznania k dani z motorových vozidiel zostáva týždeň

Na podanie daňového priznania k dani z motorových vozidiel zostáva posledný týždeň. Podať priznanie za autá využívané na podnikanie musia firmy aj fyzické osoby podnikatelia do konca januára. Daňové priznanie už podávajú všetci podnikatelia vrátane živnostníkov iba elektronicky. Podmienkou je registrácia na portáli finančnej správy. 

„Toto daňové priznanie podávajú daňové subjekty, ktoré používajú vozidlo evidované v Slovenskej republike na podnikanie,“ spresnila hovorkyňa finančnej správy Ivana Skokanová.

Keďže zákon o dani z motorových vozidiel nebol v roku 2018 novelizovaný, daňové povinnosti zostávajú pre daňovníkov rovnaké, ako za predchádzajúce obdobie. Sadzba dane je uvedená v prílohe zákona o dani z motorových vozidiel a odvíja sa od zdvihového objemu valcov motora v prípade osobných automobilov, od kilowattov za hodinu v prípade elektromobilov a od celkovej hmotnosti a počtu náprav u nákladných áut. Sadzba dane sa upravuje podľa veku vozidla. „Daň sa platí za vozidlá kategórie M, N, O aj kategórie L, teda napríklad aj za elektroskútre, motocykle, trojkolky či štvorkolky, ak sa používajú na podnikanie,“ dodala Skokanová.

Fyzické osoby podnikatelia, ktorým vznikla povinnosť elektronickej komunikácie, sa musia pred podaním daňového priznania alebo akéhokoľvek iného dokumentu, zaregistrovať na portáli finančnej správy. Môžu tak spraviť prostredníctvom elektronického občianskeho preukazu s čipom, prostredníctvom kvalifikovaného elektronického podpisu, alebo môžu s daňovým úradom uzavrieť dohodu o elektronickom doručovaní.

Aktuálne je na elektronickú komunikáciu s finančnou správou zaregistrovaných viac ako 617.000 daňovníkov. Tí, ktorí sa ešte nezaregistrovali, tak musia spraviť okamžite. Vyhnú sa tak prípadným pokutám za nepodanie daňového priznania, nakoľko na papierové podanie pri fyzických osobách podnikateľoch už finančná správa od júla 2018 nebude prihliadať. Za nepodanie daňového priznania v stanovenej lehote hrozí pokuta vo výške od 30 do 16.000 eur.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info