fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Sme rodina: Štrajková pohotovosť odborov ŽSR nevyrieši problémy sektora železníc

Boris Kollár / TASR - Martin Baumann

Vyhlásenie štrajkovej pohotovosti odborovými organizáciami pôsobiacimi pri Železniciach Slovenskej republiky (ŽSR) nevyrieši dlhodobé problémy železničného sektora. Myslí si to opozičné hnutie Sme rodina, ktoré zároveň ocenilo návrat k rokovaciemu stolu.

Rokovania podľa hnutia nebudú jednoduché. „Veríme, že obe strany budú viesť konštruktívnu diskusiu, ktorá povedie k zvýšeniu garantovanej časti mzdy predovšetkým prevádzkovým zamestnancom, tak aby bola zároveň zabezpečená motivácia. ŽSR by mali jasne definovať strategické pracovné pozície a mať personálnu koncepciu,“ tvrdí opozičné hnutie s tým, že ŽSR by mali jasne nastaviť hierarchiu pracovných pozícií.

Situácia, v ktorej sa nachádzajú ŽSR, je podľa Sme rodina krízová a riešenia musia smerovať k zmene. „Ak štátny rozpočet nie je schopný pokryť dlhodobo ignorované potreby železníc, potom je tu cesta zmeny modelu financovania ŽSR a zapojenie súkromného sektora,“ konštatuje hnutie, podľa ktorého je nevyhnutné hľadať možnosti zvýšenia technologickej úrovne železničnej infraštruktúry, ktorá bude pre obsluhu a údržbu vyžadovať nižší počet zamestnancov.

Odborové organizácie pôsobiace pri ŽSR 11. januára vyhlásili štrajkovú pohotovosť. Dôvodom bol prístup zamestnávateľa ku kolektívnemu vyjednávaniu. Chceli upozorniť na „ohrozenie sociálneho zmieru“ skončením sa platnosti kolektívnej zmluvy ŽSR na roky 2017 – 2018 dňom 31. decembra 2018 a vydaním jednostranného vnútorného nariadenia generálneho riaditeľa. Týmto nariadením sa podľa odborových organizácií rozhodol autonómne a bez dohody so sociálnymi partnermi garantovať ním vybrané benefity.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info