fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

OĽaNO vyzýva premiéra, aby stiahol z rokovania dokumenty rezortu obrany

Bratislava 22. januára (TASR) – Opozičné hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti vyzýva predsedu vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD), aby zo stredajšieho rokovania Bezpečnostnej rady SR stiahol materiály týkajúce sa ďalších výdavkov na rezorte obrany. Hnutie argumentuje, že ide o nezmyselné a predražené projekty.

„Prípadné schválenie dokumentov bude stáť občanov Slovenska ďalších približne 650 miliónov eur. Hovoríme o Projekte BOV 8×8 za vyše 400 miliónov eur, ktorý sa nedá inak nazvať ako manuál na netransparentnosť z dielne SNS a o predĺžení servisnej tzv. abonentskej zmluvy na dosluhujúce lietadlá MiG-29 za približne 250 miliónov eur,“ uviedol odborník hnutia na oblasť obrany Jaroslav Naď s tým, že oba dokumenty chcel rezort obrany dať schváliť ešte koncom minulého roka, no neuspel. Dokumenty sú podľa neho nekvalitné a dostali mnoho pripomienok, ktoré neboli zapracované.

„Vyzývame predsedu vlády a tiež Bezpečnostnej rady Petra Pellegriniho, aby nariadil stiahnutie obidvoch dokumentov zo zajtrajšieho rokovania Bezpečnostnej rady SR, keďže opäť reálne hrozia veľmi nehospodárne a nezmyselné výdavky v rezorte obrany vo výške ďalších viac ako 650 miliónov eur,“ vyhlásil Naď a pripomenul, že Pellegrini sa nedávno vyjadril, že v rezorte obrany už neschváli vláda žiadne ďalšie veľké modernizačné projekty bez schválenia Bezpečnostnej a obrannej stratégie v Národnej rade SR.

„Za nás hovoria výsledky, čiže nová moderná technika pre vojakov, historicky najväčšia reálna modernizácia ozbrojených síl, viac výcvikových aktivít, 13. a 14. platy pre vojakov a zamestnancov rezortu, pripravený atraktívnejší systém odmeňovania. Toto všetko sa už prejavilo aj v štatistike odchodovosti a prijímania nových ľudí, z ktorej je zrejmé, že sme zastavili trend odchodovosti vojakov a v minulom roku sme ich viac prijali, ako ich odišlo. Ak niekto tvrdí v rámci uvedených tém opak a neštíti sa zneužívať obranu Slovenskej republiky na uspokojenie svojich politických ambícií, je nám to iba ľúto,“ uviedla v reakcii hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info