fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Británia: Labouristi navrhli, aby poslanci hlasovali o novom referende o brexite

Londýn 22. januára (TASR) – Hlavná britská opozičná Labouristická strana navrhla, aby poslanci parlamentu mali možnosť hlasovať o druhom referende ako o jednej z alternatív, ktoré by mali zabrániť brexitu bez dohody. Informovala o tom v utorok agentúra AFP.

Podľa návrhu predloženého v pondelok večer by ministri museli dať Dolnej snemovni čas na prediskutovanie spôsobov, ako predísť marcovému odchodu Británie z Európskej únie bez dohody.

Medzi týmito možnosťami je aj opätovné prerokovanie už zamietnutej dohody o brexite, aby obsahovala novú colnú úniu medzi Britániou a EÚ a „silný vzťah“ s jednotným trhom EÚ. Rovnako by sa mala pripraviť legislatíva umožňujúca „konanie verejného hlasovania o dohode alebo o návrhu“, ktorý má podporu väčšiny poslancov.

Britská premiérka Theresa Mayová počas svojho pondelňajšieho vystúpenia v Dolnej snemovni parlamentu odmietla nové referendum o brexite, ako aj posunutie termínu odchodu z EÚ. Jediným spôsobom, ako zabrániť brexitu bez dohody, je podľa nej vyrokovať v Bruseli úpravy sporného „záložného plánu“ pre hranicu medzi Severným Írskom a Írskou republikou a následné schválenie novej zmluvy v britskom parlamente.

Do Dolnej snemovne sa Mayová vráti budúci utorok, keď budú mať poslanci možnosť diskutovať o jej postoji a hlasovať o návrhoch, ktoré ponúkajú iné spôsoby, ako sa pohnúť vpred.

Podľa AFP má návrh labouristov malú šancu na úspech, keďže potrebuje podporu od členov Mayovej Konzervatívnej strany, ktorí pravdepodobne nezahlasujú za plán predložený lídrom labouristov Jeremym Corbynom.

Avšak fakt, že o druhom referende sa teraz otvorene diskutuje, privítali tí, ktoré si neželajú žiadny brexit.

Podporu proeurópskych konzervatívnych poslancov majú iné pozmeňujúce návrhy vrátane tých, ktoré majú za cieľ pozastaviť brexit bez dohody odkladom celého procesu.

Nebude sa však hlasovať o všetkých návrhoch. O výbere rozhodne budúci týždeň predseda Dolnej snemovne John Bercow, dodáva AFP.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info