fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Nemecko vyhostilo do iných štátov EÚ rekordný počet žiadateľov o azyl

Foto ilustračné: Milos Bicanski/Getty Images)

Berlín 21. januára (TASR) – Nemecko v minulom roku odovzdalo iným členským štátom EÚ dosiaľ najvyšší počet utečencov. Od januára do novembra 2018 to bolo 8658 žiadateľov o azyl, ktorí boli povinní opustiť krajinu, informuje v pondelkovom vydaní denník Süddeutsche Zeitung (SZ).

Uvedený počet je výrazne vyšší než za celý rok 2017, keď iným štátom EÚ odovzdali 7102 takýchto azylantov. Vyplýva to z odpovede spolkového ministerstva vnútra na otázku poslankyne strany Ľavica Ully Jelpkeovej, píše ďalej agentúra DPA.

V uplynulom roku išlo v každom treťom azylovom konaní nemeckého Spolkového úradu pre migráciu a utečencov (BAMF) o tvz. dublinský prípad – teda o to, či je za predmetnú žiadosť o azyl zodpovedný iný štát EÚ, uviedol SZ. Na základe dublinského systému Únie by mal žiadosť o azyl mať na starosti ten členský štát, v ktorom bol príslušný utečenec po príchode do EÚ po prvý raz zaregistrovaný.

Nemecký denník dodal, že BAMF v prvých 11 mesiacoch roku 2018 požiadal iné členské krajiny EÚ celkovo 51.558-krát o prevzatie osôb, ktoré dorazili do Nemecka. V 35.375 prípadoch s tým oslovené štáty súhlasili. Hlavnou cieľovou krajinou pre vnútroeurópske vyhostenia bolo Taliansko, kam prepravili takmer každého tretieho zo zmieneného počtu utečencov.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info