fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Srbsko: Tisícky protestujúcich požadujú odstúpenie prezidenta Vučiča

Belehrad 20. januára (TASR) – S cieľom dosiahnuť odstúpenie prezidenta Aleksandara Vučiča sa v nedeľu v uliciach srbských miest opäť zišli tisíce demonštrantov. Informovala o tom agentúra HINA.

Protestné akcie, ktoré sú v Srbsku organizované už osem týždňov, prebiehajú okrem Belehradu aj v druhom najväčšom meste Nový Sad, ako aj v meste Niš a v iných menších mestách.

„Aleksander Vučič, toto je tvoj koniec. Už si uskutočnil svoj blitzkrieg na hlavné mesto a zdroje tohto národa, podarilo sa ti to,“ vyhlásil v súvislosti s úradovaním srbského prezidenta pred zhromaždeným davom herec Nikola Kojo.

Počas protestného pochodu v Belehrade sa dav zastavil aj pred centrálou srbskej verejnoprávnej televízie RTS a vyzval jej predstaviteľov, aby rešpektovali slobodu tlače a informovali ako o protestoch, tak aj o aktivitách opozičných politických strán.

Prvá zo série demonštrácii sa uskutočnila ešte 8. decembra 2018 a bola zvolaná v reakcii fyzický útok na opozičného lídra. Srbský prezident vtedy na margo protestov vyhlásil, že na podmienky demonštrantov nepristúpi ani ak ich v uliciach bude päť miliónov. Odvtedy pokračujú protestné akcie proti Vučičovi každý týždeň pod sloganom „Jeden z piatich miliónov“ a postupne sa šíria do viacerých miest v krajine.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info