fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Mali: Pri útoku extrémistov zahynulo najmenej osem členov mierových síl OSN

Ilustračný obrázok

Bamako 20. januára (TASR) – Najmenej osem členov mierových síl OSN z Čadu zahynulo v nedeľu pri útoku na severe Mali. Ďalší vojaci týchto mierových síl známych ako modré prilby utrpeli zranenia, informuje tlačová agentúra DPA.

Za útokom stojí pravdepodobne džihádistická organizácia Islamský štát (IS). Incident sa odohral v meste Aguelhok na severovýchode krajiny, uviedli zdroje z prostredia OSN. Modré prilby zabili značný počet útočníkov, uviedla misia.

Predstaviteľ čadského generálneho štábu spresnil, že niekoľkí zo zranených vojakov boli hospitalizovaní s vážnymi zraneniami, z čo ho vyplýva, že bilancia mŕtvych sa pravdepodobne ešte zvýši.

„Tento komplexný a zbabelý útok ukazuje odhodlanie teroristov šíriť chaos. Situácia si vyžadujú robustnú, okamžitú a koordinovanú akciu všetkých vojenských mocností na zlikvidovanie nebezpečenstva terorizmu v sahelskej zóne,“ vysvetlil šéf mierových síl v Mali. V tejto africkej krajine zahynulo od roku 2014 viac než 100 členov mierových síl OSN.

Viaceré islamistické zoskupenia ovládli sever Mali ešte v roku 2012. O rok neskôr tam vyslala svoj armádny kontingent niekdajšia koloniálna mocnosť Francúzsko, ktoré navyše podporuje aj spoločné vojenské jednotky piatich štátov Sahelu. Približne 12.000 vojakov má v danom regióne aj misia Organizácie Spojených národov MINUSMA.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info