fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
NÁZORY

Komentár Braňa Diďáka: Policajtom chýba výstroj, dostanú ale kamery za 100 miliónov

FOTO TASR - KR PZ v Bratislave

Nie je to tak dávno, čo sa samotní policajti sťažovali na nekvalitnú výstroj. Napriek tomu, že bola nová. Jej súčasťou boli okrem iného služobné opasky, ktoré sa dali trhať rukou. Prípady s nedostatočnou výstrojov našich bezpečnostných zložiek nie sú ojedinelé. Policajti ale často aj profesionálni vojaci, či vojenskí policajti si nezriedka kupujú elementárnu výstroj ako služobný odev a obuv za vlastné peniaze. Žiaľ. Preto ma prekvapil ďalší z tendrov, tento krát na statické a personálne kamery, to sú tie, ktoré majú policajti priamo na tele. V piatok o tendri informovala ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) na sociálnej sieti. Z vestníka Úradu pre verejné obstarávanie vyplýva, že celková odhadovaná hodnota nákupu je viac ako 99,5 milióna eur bez DPH. Toľko krátka tlačová správa o pripravovanom obstaraní odevných kamier pre strážcov zákona. Samotné zadanie už spochybnila organizácia „Zastavme korupciu“.

Kamery nie sú ako také zlé a nespochybňujem ich význam. Spochybňujeme ale kontext nákupu. Pri súčasnom stave, keď samotní policajti nemajú dostatok základných pracovných pomôcok nie je nákup kamier dobrým rozhodnutím. Uvediem ešte iné príklady, ktoré sa v teréne bežne stávajú.

Dnes sa Vám môže stať, že po zastavení hliadkou Policajného zboru ( Polície ) sa budete musieť podrobiť dychovej skúške na požitie alkoholu pred jazdou. To je v poriadku. Ale zrazu zistíte, že hliadka Polície, ktorá Vás zastavila volá cez vysielačku druhú hliadku Polície, pretože samotná prístrojom tzv. elektronickým testerom alkoholu nedisponuje. Koľko budete spoločne čakať na druhú hliadku Polície, ktorá má prístroj priniesť, neviete. Komické je, keď druhá hliadka polície síce uvedený prístroj má k dispozícii, ale nemá dostatok umelých náustkov potrebných na samotný test.

 

P. Demčák: Pripravovaná novela zákona o cenách môže zvýšiť ceny potravín

 

Podobná situácia môže nastať, keď budete podozrivý, že ste pod vplyvom omamných a psychotropných látok. Keďže nie sú k dispozícii tzv. orientačné testovacie prístroje na zistenie požitia drog, môže sa Vám stať, že Vás hliadka Polície vezme do najbližšej nemocnice a budete čakať aj dve – tri hodiny na samotné vyšetrenie a jeho výsledok.

Obstaranie a distribúcia potrebných výstrojných súčiastok pre policajtov vo výkone služby je kapitola sama o sebe. Skúste si pri služobnom zákroku poškodiť uniformu, alebo obuv. Ak sa to stane, je logická cesta policajta do najbližšieho výstrojného skladu, kde si novú súčasť uniformy kúpi. Ale čo ak túto súčasť uniformy ( najmä bežných veľkostí ) nemajú ? Kolegyne vo výstrojnom sklade sú ochotné a objednávku zapíšu a odošlú na realizáciu. Dodanie tovaru však môže trvať dva – tri mesiace. Pokiaľ nie ste zručný krajčír a chcete slušne na ulici vyzerať, riešite to často nákupom v súkromnej firme, ktorá Vás vybaví na počkanie, alebo v krátkom časovom úseku niekoľkých dní.

Keď máme radi elektronické vybavenie dobre teda, poďme sa pozrieť ako funguje zariadenie v samotnom policajnom aute, ktoré umožňuje rýchlu identifikáciu vozidla, zobrazuje na operačnom stredisku pohyb policajného vozidla a disponuje ešte inými, potrebnými schopnosťami. Možno Vás prekvapím, ale väčšina týchto tak potrebných prístrojov nefunguje vôbec. A zdá sa, že okrem hliadok polície to nikoho iného veľmi netrápi, hoci by malo. Podľa akého kľúča sa teraz rozhoduje o prioritách obstarania výstroje pre policajtov ? Kto je za túto situáciu zodpovedný ? Pritom by stačilo tak málo, spýtať sa policajtov slúžiacich na ulici…

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info