fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Muellerov úrad odmieta tvrdenia tlače, že Cohen klamal na Trumpov pokyn

TASR

Washington 19. januára (TASR) – Úrad osobitného vyšetrovateľa Roberta Muellera, ktorý vedie vyšetrovanie údajného zasahovania Ruska do prezidentských volieb v USA z roku 2016, vydal v noci na sobotu vyhlásenie, v ktorom označil za nepresné tvrdenia internetového denníka BuzzFeed, že bývalý právnik prezidenta USA Michael Cohen dostal od Donalda Trumpa pokyn, aby pred Kongresom klamal o termínoch ukončenia výstavby mrakodrapu v Moskve.

Server BuzzFeed to napísal vo štvrtok s odvolaním sa na zdroje vo vyšetrovacích orgánoch USA.
Podľa nich Cohen Muellerovi povedal, že Trump – vtedy kandidát republikánov – mu navrhol naplánovať si cestu do Ruska a stretnúť sa tam s ruským prezidentom.
Neskôr Trumpov advokát Rudolph Giuliani vyhlásil, že Trump Cohenovi nikdy žiadne príkazy nedával. Všetky tvrdenia, ktoré sa toho týkajú, sa nezakladajú na skutočnosti. uviedol Giuliani.

Cohen v novembri 2018 pred súdom priznal, že klamal Kongresu o tom, čo robil v súvislosti s Trumpovým realitným projektom v Rusku. Právnik priznal, že klamal o načasovaní rokovaní o budove a ďalších detailoch, aby boli v súlade s Trumpovým „politickým posolstvom“. Uviedol, že rokovania o výstavbe Trump Tower v Moskve pokračovali až do júna 2016, teda aj v čase, keď Trump fakticky už bol oficiálnym prezidentským kandidátom Republikánskej strany.

Trump vtedy v reakcii na túto Cohenovu výpoveď deklaroval, že jeho bývalý právnik klame, aby získal miernejší trest. Trump vyhlásil, že si už nepamätá, kedy od zámeru výstavby Trump Tower v Moskve ustúpil.

Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI), ako aj výbory pre činnosť tajných služieb v americkom Senáte i Snemovni reprezentantov vyšetrujú údajné zasahovanie Ruska do volieb, ktoré malo pomôcť Donaldovi Trumpovi do Bieleho domu. Vyšetrovanie vedie osobitný vyšetrovateľ Robert Mueller.
Trump, ako aj Kremeľ tieto obvinenia odmietajú.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info