fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA

Eurokomisia zverejnila usmernenia pre obchodné rokovania s USA

Brusel 18. januára (TASR) – Európska komisia (EK) prijala v piatok návrhy usmernení o obchodných rokovaniach so Spojenými štátmi. Tie sa týkajú posudzovania zhody a zrušenia colných poplatkov pre priemyselné tovary.

Ide o rokovania, na ktorých sa v júli minulého roka vo Washingtone zhodli prezident USA Donald Trump a predseda EK Jean-Claude Juncker.

Komisia pripomenula, že v rámci svojich záväzkov o transparentnosti uverejňuje návrh rokovacích mandátov súčasne s ich predložením členským štátom EÚ. Členské štáty musia oznámiť, či s týmto návrhom súhlasia alebo predložiť svoje stanoviská ešte pred začatím rokovaní.

Eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová uviedla, že uvedené usmernenia na rokovanie umožnia exekutíve EÚ pracovať na odstraňovaní ciel a necolných prekážok transatlantického obchodu s priemyselným tovarom.

Obchodná dohoda, na ktorej sa vlani 25. júla dohodli Juncker a Trump, je striktne zameraná na odstraňovanie ciel na priemyselné tovary, s výnimkou poľnohospodárskych výrobkov.

Druhá dohoda, o posudzovaní zhody, má pomôcť riešiť ciele odstránenia necolných prekážok tým, že uľahčí podnikom na oboch stranách Atlantiku preukázať, že ich výrobky spĺňajú požadované technické požiadavky.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info