fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Nahrávka Dobroslava Trnku s obvineným Marianom K. je už na ÚŠP

TASR

Bratislava 17. januára (TASR) – Prípad nahrávky rozhovoru bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku s obvineným podnikateľom Marianom K. už má v rukách prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

„Prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry bola vec pridelená. Po oboznámení sa s doručenými písomnosťami rozhodne o ďalšom postupe,“ uviedla pre TASR vo štvrtok hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

O tom, že vec bude postúpená z Generálnej prokuratúry SR (GP SR) na ÚŠP informovala už v stredu TASR hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová. „S poukázaním na obsah a analýzu získaných informácií zo zaisteného materiálu bola vec z dôvodu vecnej príslušnosti postúpená na ďalšiu realizáciu na ÚŠP GP SR,“ spresnila ďalej Predajňová. V prípade Trnku môže, ako zdôraznila, generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár postupovať iba v intenciách zákona. Zánik služobného pomeru prokurátora, respektíve jeho odvolanie, upravuje paragraf 15 Zbierky zákonov č. 154/2001.

„Na základe medializovaných informácií vedenie GP SR spoločne s príslušnými prokurátormi ÚŠP, ktorí vykonávajú dozor v trestnej veci poškodených Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, vyhodnotia a zanalyzujú zistené informácie na pracovnom stretnutí, na ktorom sa dohodne ďalší postup vo veci,“ dodala hovorkyňa GP SR.

Je predčasné hovoriť o tom, či hrozí stíhanie, alebo iný postih bývalému generálnemu prokurátorovi Trnkovi v súvislosti s nahrávkou rozhovoru medzi ním a podnikateľom Marianom K., ktorý je momentálne väzobne stíhaný v súvislosti s tzv. televíznymi zmenkami. Uviedol to v stredu na brífingu prvý námestník generálneho prokurátora SR pre trestný úsek Peter Šufliarsky. Doplnil, že orgány činné v trestnom konaní majú v tejto veci dostatočne voľné ruky.

„To, akým spôsobom je možné prerušiť výkon funkcie prokurátora, stanovuje zákon,“ povedal. Dočasne pozastaviť výkon funkcie služobnej činnosti prokurátora sa môže, ak je voči nemu vedené disciplinárne konanie za závažné previnenie, alebo je trestne stíhaný pre úmyselný trestný čin, ozrejmil. Šufliarsky deklaroval, že z vecí, ktoré sú obsahom uvedenej nahrávky, ani jedna neprešla jeho rukami.

„Obsah nahrávky a ďalšia komunikácia medzi rôznymi osobami, nemôžem špecifikovať akými, obsahujú podozrenie z korupčnej a inej trestnej činnosti. Spracoval som generálnemu prokurátorovi písomný pokyn pre špeciálneho prokurátora, kde budú tieto veci preverené,“ povedal na stredajšom brífingu Šufliarsky. Dodal, že špeciálny prokurátor má zabezpečiť aj dozor proti úniku informácií a zachovaní objektivity dozoru, keďže boli viacerí prokurátori v rezorte podriadení Trnkovi.

Ide podľa neho o podozrenie zo závažnej trestnej činnosti. „Čas a úniky informácií hrajú proti nám,“ doplnil. Predpokladá, že nahrávkou sa bude zaoberať špecialista na korupčnú trestnú činnosť. S najväčšou pravdepodobnosťou bude podľa jeho slov prípad vyčlenený na samostatné konanie. Je potrebné rozlišovať, kedy a kde nahrávka vznikla.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info