fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Popularita francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona u voličov stúpla

TASR

Paríž 16. januára (TASR) – Popularita francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona sa začiatkom januára zvýšila o štyri body. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky inštitútu IFOP-Fiducial pre týždenník Paris Match a rozhlasovú stanicu Sud Radio.

Macrona, ktorý od polovice novembra čelí protestnému hnutiu tzv. žltých viest, podporujú v prvom rade sympatizanti jeho vládnej strany Republika v pohybe (LREM) a voliči pravicových Republikánov (LR).

Iným prieskumom verejnej mienky, ktorý zverejnila televízia BFM, sa zasa zistilo, že na celoštátnej a celonárodnej debate – iniciovanej Macronom práve v dôsledku protivládnych nepokojov – má záujem zúčastniť sa 40 percent opýtaných, pričom 13 percent z nich považuje svoju účasť za istú.

Ak sa tento trend v praxi potvrdí, bude to podľa analytikov kontaktovaných televíziou BFM „obrovský úspech“ Macronovho tábora.
Iné prieskumy však naznačujú, že väčšina Francúzov je skeptická, pokiaľ ide o schopnosť vlády riešiť nahromadené problémy a prijať ich návrhy.

Krízu vyvolanú hnutím žltých viest však Macron v utorok pri otvorení debát, ktoré budú trvať dva mesiace, označil za šancu vykonať vo francúzskej spoločnosti hlbšie zmeny. Zaviazal sa najmä uskutočniť už tento rok reformu dôchodkového systému a urobiť ho spravodlivejším.

Podobne ako Macron nárast počtu sympatizantov – o päť percent – zaznamenala aj šéfka krajnej pravice Marine Le Penová. Na rozdiel od Macrona má Le Penová podporovateľov z rôznorodých sociálnych vrstiev – sympatie jej vyjadrujú robotníci, osoby bez vysokoškolského vzdelania, zamestnanci nižšej strednej vrstvy, či ľudia žijúci na vidieku. Sympatizantov má dokonca aj v tábore ľudí, ktorí v posledných prezidentských voľbách volili kandidáta Republikánov Francoisa Fillona.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info