fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
NÁZORY

Alena Zsuzsová obvinená vo vražde Jána Kuciaka mala vplyv na prokurátora Vaneka aj politikov

TASR
Alena Zsuzsová, obvinená z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej, komunikovala za posledné roky s viacerými vplyvnými ľuďmi

.Vyplynulo to z vyšetrovania prípadu. Zsuzsová si komunikáciu s týmito mužmi aj archivovala a nie je vylúčené, že ju mohla používať aj na ich vydieranie. Informácie priniesol DenníkN.

Túto komunikáciu získali vyšetrovatelia po zadržaní Zsuzsovej mobilu, počítača a potom, čo dali tieto zariadenia preskúmať znalcom.

Nové informácie sa rozhodla zverejniť matka zavraždenej Martiny Zlatica Kušnírová. „Treba zverejniť všetku špinu, aby celé Slovensko vedelo, čo sa stalo a prečo sa to stalo. Nech si to každý prečíta,“ povedala Kušnírová. Matka Martiny Kušnírovej zatiaľ plne dôveruje vyšetrovateľovi Petrovi Juhásovi, ktorý prípad vedie. Keby ho išli vymeniť, považovala by to za zásah v prospech podozrivých.

Obvinená mala komunikovať aj s podpredsedom parlamentu Martinom Glváčom. Posielať si mali okrem správ aj fotografie. Alena Zs. mala o komunikácii s ním prehovoriť aj pred vyšetrovateľom. Glváč však túto komunikáciu popiera. Alena Zs. bola v kontakte aj s predsedom Sme rodina Borisom Kollárom. Stretávali sa asi pred desiatimi rokmi a podľa denníka jej Kollár dával peniaze. K stretnutiam sa mal politik priznať hneď po zadržaní obvinenej.

Alena Zsuzsová obvinená vo vražde Jána Kuciaka ako svojich známych či priateľov označila aj predsedu BSK Juraja Drobu alebo predsedu parlamentu a šéfa SNS Andreja Danka. Droba tvrdí, že bol jedným z cieľov, podobne ako napríklad Kollár. Deklaruje, že s obvinenou sa nestretol a nepozná sa s ňou, komunikovali len elektronickou formou. Danko odmieta akúkoľvek komunikáciu s Alenou Zs., ako tvrdí, v živote sa s ňou nestretol a ani ju nevidel.

V minulom roku sa objavila komunikácia obvinenej aj s právnikom a bývalým ministrom vnútra a ministrom spravodlivosti Danielom Lipšicom. Ten to však označil za podvrh a diskreditačnú kampaň. Podľa Denníka N takúto komunikáciu vyšetrovatelia zatiaľ neobjavili.

OĽaNO vyzýva J. Čižnára, aby vyvodil zodpovednosť voči námestníkovi R. Vanekovi

OĽaNO vyzýva generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, aby vyvodil zodpovednosť voči svojmu námestníkovi pre netrestný úsek Renému Vanekovi. Hnutie tak reaguje na medializované informácie, podľa ktorých s Vanekom a s ďalšími vplyvnými ľuďmi posledné roky komunikovala Alena Zs., obvinená v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

„Námestník generálneho prokurátora Vanek pred vyšetrovateľmi úmyselne zatajil svoju aktívnu komunikáciu s objednávateľkou vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej Alenou Zs. Je škandalózne, že táto komunikácia prebiehala až do zadržania objednávateľky,“ povedal šéf OĽaNO Igor Matovič. Takéto konanie považuje OĽaNO za neakceptovateľné a nezlučiteľné s výkonom funkcie akéhokoľvek prokurátora. „Nie to ešte s výkonom funkcie námestníka generálneho prokurátora,“ podotkol Matovič.

Vanek potvrdil, že v roku 2013 ho cez „messenger“ oslovila neznáma žena. Ako tvrdí, odvtedy si „raz za čas“ napísali o jednoduchých súkromných veciach. „Mala prezývku Ali Ajuška a nikdy som nemal vedomosť o jej skutočnom priezvisku, ani o tom, s kým je v kontakte. Nikdy som sa s ňou osobne nestretol,“ tvrdí Vanek. Ich posledná komunikácia je podľa denníka tri dni pred zadržaním Aleny Zs., čo bolo 28. septembra 2018.
Generálny prokurátor Jaromír Čižnár už požiadal Vaneka o vysvetlenie. Svoje ďalšie kroky v tejto veci oznámi generálny prokurátor v utorok (15.1.).

Generálna prokuratúra však deklaruje, že Vanek vo veci vraždy Kuciaka a Kušnírovej nemá, ani nemal vplyv na vyšetrovanie.

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info