fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA

Po prudkom raste ceny ropy klesli, cena Brentu sa pohybuje okolo 60,8 USD

TASR

Singapur 10. januára (TASR) – Ceny ropy klesli vo štvrtok o vyše percento, keďže nedostatok informácií po skončení trojdňových obchodných rokovaní medzi zástupcami Číny a USA trhy sklamal a cenám nepridala ani prognóza banky Morgan Stanley o vývoji cien komodity.

Ceny Brentu aj WTI ešte v stredu (9. 1.) vzrástli o vyše 5 % v reakcii na rast finančných trhov. Tie očakávali, že Washington a Peking čoskoro ukončia obchodný konflikt, čo by znamenalo zmiernenie tlaku aj na ďalšie ekonomiky. Lenže vo štvrtok sa nálady na trhoch zhoršili, keďže oficiálne vyhlásenia po skončení rokovaní boli síce plné optimizmu, potrebné detaily ale nepriniesli.

Navyše, banka Morgan Stanley zhoršila prognózu cien ropy na rok 2019, pričom poukázala na „zhoršenie vyhliadok ekonomického rastu,“ ako aj rast produkcie, najmä zo strany USA. Momentálne očakáva, že cena ropy Brent dosiahne tento rok v priemere 61 USD za barel (159 litrov) a cena WTI v priemere 54 USD/barel. Pôvodne počítala s cenou na úrovni 69 USD/barel, respektíve 60 USD/barel.

Cena sveromorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v marci klesla do 8.27 h SEČ o 68 centov na 60,76 USD (53,04 eura) za barel. Cena americkej ľahkej ropy WTI s februárovým kontraktom dosiahla 51,74 USD/barel, čo oproti predchádzajúcej uzávierke predstavuje pokles o 62 centov.
(1 EUR = 1,1455 USD)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info