fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA

Nová daň 8% zdražela poistky na motorové vozidlá, chcete ušetriť?

auto-pzp.sk

Vláda si zaumienila, že od zodpovedných ľudí, ktorí si poistením chránia svoje rodiny a majetok, vyberie ročne navyše 57 miliónov eur. Schválila úplne novú, 8 % daň z neživotného poistenia. Má sa týkať všetkých poistiek, starých aj nových a práve toto opatrenie (zákon) vošlo do platnosti od nového roka.

Ministerstvo financií SR nás presviedča o tom, že táto daň je štandardným nástrojom používaným v Európskej únii. Tvrdí nám, že sa od januára pre poistených nič nezmení – 8 % daň jednoducho nahradí doterajší 8 % odvod z neživotného poistenia, ktorý bol podľa ministerstva neefektívny a nesystémový.

 

Nie je to však celkom pravda

Podľa stanoviska Slovenskej asociácie poisťovní (SLASPO) sa odvod platí len zo zmlúv uzatvorených po 1. 1. 2017, avšak daň sa má platiť zo všetkých uzatvorených zmlúv. Teda aj tých, ktoré poistení uzatvorili pred týmto dátumom. Riešenie ministerstva, ktoré navrhuje, aby daň poisťovne platili zo svojich ziskov, je skôr formálne. Žiaden obchodník sa predsa nebude oberať o zisk len preto, že štát mu vyrúbil novú daň. Je preto viac ako pravdepodobné, že táto legislatívna novinka zasiahne cenotvorbu poisťovní. Je ťažké predpovedať, do akej miery sa zvýši cena produktov neživotného poistenia, keďže bude potrebná zmena na všetkých zmluvách. To prinesie zvýšené administratívne náklady, ktoré budú poisťovne taktiež chcieť získať späť.

Zvýšenie cien poistiek (ne) čakane nakoniec aj prišlo

Majiteľov motorových vozidiel čaká nemilé prekvapenie a za havarijné poistenie, ako aj za ďalšie produkty v rámci neživotného poistenia, si priplatia. Poisťovne totiž začali v súlade so zákonom zvyšovať ceny poistiek. Ide o daň vo výške osem percent, ktoré sú povinné odviesť do štátneho rozpočtu. Daň sa neuplatňuje u povinného zmluvného poistenia.

Podľa Petra Gála, odborníka na poistenie a zakladateľa stránky poistnamyska.sk, sa dajú aj na takýchto poistkách ušetriť desiatky eur, a to využitím poistenia motorových vozidiel prostredníctvom webu. Priznáva, že e-commerce je v porovnaní s tradičným predajom poistných produktov cez brokerov a maklérov odlišné. Na druhej strane vníma túto oblasť nielen ako súčasť trhu, ale s veľkým potenciálom rastu. V čom vidí priestor na zlepšenie a rozšírenie je nielen samotný predaj, ale aj poskytovanie užitočných informácií a samozrejme pomoc klientom v šetrení na cene a voľbe čo najideálnejšieho produktu.

Stránky porovnania poistenia vznikli najskôr v krajinách, kde bol poisťovací trh rozvinutejší v porovnaní so Slovenskom. Práve tam vznikli aj veľké porovnávače, takzvané agregátory, ktorých účelom je porovnať širokú škálu poistných produktov. Medzi tradičné produkty porovnávania patria jednoduché poistne produkty. To sú také, ktoré nepotrebujú detailné vysvetlenie poistnými poradcami. Porovnanie cien na webových stránkach sa stalo súčasťou nášho života aj vďaka takmer neobmedzenej dostupnosti a využívaniu webu v každodennom živote. Preto aj predaj cez web rastie a bude aj naďalej rásť.

 

Rozhodujúcimi faktormi pre zákazníka nakupujúceho cez internet sú pozitívne skúsenosti a samozrejme výhodná cena.

V súčasnosti nie je neobvyklé objednávať si produkty on-line. Taktiež existuje viacero spoločností, ktoré ponúkajú práve on-line poistenie vozidla. Stále existujú veľké rozdiely v cenách produktov jednotlivých poisťovní a prostredníctvom takýchto porovnaní klient reálne ušetrí a trvá to len niekoľko minút.

„Ak záujemca pri porovnaní na portáli zistí, že môže získať lacnejšiu poistku, čiže mu vznikne priestor na úsporu a zároveň chce zmeniť poisťovňu, treba to urobiť podpísanou písomnou výpoveďou doručenou do poisťovne najneskôr šesť týždňov pred výročím, inak musí čakať celý rok. Najlepšie je ju zaslať doporučenou poštou. Môže sa to však urobiť aj na pobočke poisťovne,“ radí Gál.

Daňové priznanie k dani z motorových vozidiel treba podať do konca januára

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info