fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA

V poctivejšie platenie faktúr verí viac európskych firiem

Pixabay

Bratislava 7. januára (TASR) – Každá štvrtá firma v Európe si myslí, že sa platobné správanie jej zákazníkov v najbližších rokoch zlepší. Je to viac ako vlani, pričom o niečo optimistickejšie sú firmy vo východnej časti Európy, vrátane Slovenska. Ukazuje to reprezentatívna štúdia spoločnosti EOS KSI „European Payment Practices 2018“.

Keď sa spoločností v Európe pýtali, ako sa podľa nich vyvinie platobné správanie ich zákazníkov v najbližších dvoch rokoch, 24 % predpovedalo zlepšenie. V roku 2017 to bolo o percento menej. Výrazne klesol aj počet úplných pesimistov. Kým podľa štúdie očakáva zhoršenie pri platení 13 % firiem, rok predtým to bolo 18 %. Vo všetkých sledovaných krajinách majú prevahu tie spoločnosti, ktoré očakávajú zlepšenie. Výnimkou je jedine Nemecko, tento aj minulý rok bolo v krajine dvoj- až trojnásobne viac firiem, ktoré predpovedali zhoršenie oproti tým, čo veria v zlepšenie.

„Celkovo majú pozitívnejší pohľad na budúcnosť firmy vo východnej časti Európy. Môže to byť spôsobené tým, že firmy na západe majú už dnes lepšie výsledky vo viacerých ukazovateľoch. Zákazníci a obchodní partneri im platia viac faktúr načas, majú menej zlyhaných platieb a fungujú u nich kratšie splatnosti, vďaka čomu pri podnikaní nepodstupujú také veľké riziko,“ upozorňuje konateľ spoločnosti EOS KSI Slovensko Michal Šoltes, ktorá sa zaoberá manažmentom pohľadávok.

Zároveň pripomína, že optimizmus vidieť aj na Slovensku. „Do našej štúdie sme zapojili aj 200 firiem zo Slovenska, pričom 29 % ráta do budúcnosti s lepšou platobnou disciplínou svojich partnerov. V roku 2017, na rovnako početnej vzorke, to bolo 27 percent firiem,“ uzatvára Šoltes.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info