fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Mladá Saudskoarabka ostane v Thajsku, kým UNHCR neposúdi jej prípad

TASR

Bangkok 7. januára (TASR) – Mladú 18-ročnú ženu zo Saudskej Arábie zadržanú na medzinárodnom letisku v Bangkoku, ktorá podľa svojich slov uteká pred rodinou a chce požiadať o azyl v Austrálii, dočasne prijmú v Thajsku. Tam ostane, kým jej prípad neposúdi Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). Médiám to v pondelok oznámil šéf thajskej imigračnej polície Suračate Hakparn.

Rahaf Muhammad Mutlak al-Kunúnová bude podľa jeho slov v Thajsku pod ochranou UNHCR, ktorému by malo posúdenie jej prípadu trvať prinajmenšom päť až sedem dní. Šéf imigračnej polície sa takto podľa agentúry AP vyjadril krátko po tom, ako v pondelok thajské úrady informovali, že tímu UNHCR dovolia stretnúť sa s mladou ženou.

„Má povolené ostať… teraz je zverená do starostlivosti UNHCR… Letisko opustila so (zástupcami) UNHCR,“ uviedol Suračate, ktorého citovala agentúra AFP. Al-Kunúnová teda opustila hotelovú izbu na letisku, v ktorej sa predtým zabarikádovala. Kam teraz v sprievode UNHCR smeruje, zatiaľ nie je známe.

UNHCR už pred vyhlásením šéfa imigračnej polície informoval, že je s mladou Saudskoarabkou v kontakte a posudzuje jej potrebu medzinárodnej ochrany pre utečencov, pričom sa celú záležitosť snaží bezodkladne vyriešiť.

Al-Kunúnová sa zabarikádovala vo svojej hotelovej izbe na medzinárodnom letisku v thajskej metropole Bangkok a odtiaľ posielala cez sociálne médiá zúfalé prosby o pomoc i o možnosť stretnúť sa so zástupcami OSN. Žena taktiež odmietla vyjsť z izby a nastúpiť do lietadla smerujúceho do Kuvajtu.

Thajská polícia mladú ženu zo Saudskej Arábie proti jej vôli nikam nepošle

Al-Kunúnová ešte v nedeľu pre agentúru AFP povedala, že ju na letisku Suvarnabhumi v Bangkoku v sobotu zastavili zástupcovia saudskoarabských a kuvajtských úradov a násilím jej odobrali cestovné doklady – čo potvrdila aj medzinárodná ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW). Podľa vlastných slov je táto Saudskoarabka obeťou fyzického a psychického násilia v rodine.

Suračate Hakparn zároveň skôr v pondelok informoval, že do Thajska by mal v pondelok v noci doraziť Al-Kunúnovej otec. Uviedol, že úrady po jeho príchode uvidia, čo sa stane a či sa s ním mladá Saudskoarabka bude chcieť vrátiť domov.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info