fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA

Dôvera investorov v ekonomiku eurozóny aj Nemecka v januári klesla

TASR

 Frankfurt nad Mohanom 7. januára (TASR) – Investorom v eurozóne sa tento mesiac zhoršila nálada a ich dôvera v ekonomiku menového bloku dosiahla štvorročné minimum. Dôvodom sú obavy z možného neriadeného brexitu, vplyvu protestov tzv. „žltých viest“ vo Francúzsku a slabšieho svetového ekonomického pozadia. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu renomovaného inštitútu Sentix.

Podľa prieskumu sa index dôvery, ktorý odráža náladu investorov v 19 štátoch menovej únie, v januári 2019 znížil na -1,5 z -0,3 bodu v decembri. Hodnota indexu pritom klesla už piaty mesiac po sebe a na najnižšiu úroveň od decembra 2014. Analytici však očakávali ešte horší výsledok, a to prepad indexu na -2,8 bodu.

Anketa tiež ukázala, že aj čiastkový index očakávaní investorov v eurozóne sa tento mesiac zníži, na -19,3 z -18,8 bodu v decembri. A čiastkový index aktuálnych podmienok klesol na 18 z 20 bodov.

Podľa Manfreda Hübnera, riaditeľa Sentix, tieto údaje naznačujú, že eurozóna je nebezpečne blízko stagnácii. „Zdá sa, že politici ani centrálne banky skutočne nepochopili rozsah tejto straty dynamiky,“ vyhlásil.

Negatívnymi faktormi zostávajú možný tvrdý brexit a nedostatočná podpora zo strany svetovej ekonomiky, uviedol a zdôraznil, že investori neočakávajú od centrálnych bánk rýchlu podporu ekonomiky.

Sentix zverejnil aj výsledky prieskumu z Nemecka, ktoré je najväčšou ekonomikou eurozóny. Tie odhalili, že dôvera nemeckých investorov v prvom mesiaci tohto roka klesla, už tretí mesiac v rade, na 6,1 zo 7,2 bodu. Ale Hübner poznamenal, že „rovnako ako ťažký parník alebo nákladný vlak aj Nemecko stráca dynamiku pomaly a pri plnej rýchlosti“.
Prieskum Sentix sa uskutočnil v dňoch 3. až 5. januára a zúčastnilo sa na ňom 998 investorov.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info