fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA

Dánsko chce postaviť južne od Kodane 9 umelých ostrovov

TASR

Kodaň 7. januára (TASR) – Južne od Kodane má do roka 2040 vzniknúť 9 umelých ostrovov pre sídla firiem. V rámci projektu Holmene sa má vytvoriť jedna z najväčších, najekologickejších a najinovatívnejších priemyselných oblastí v severnej Európe, uviedli v pondelok dánska vláda a samospráva Hvidovre.

Na týchto ostrovoch má vzniknúť 12.000 pracovných miest. Šéf zväzu zamestnávateľov Dansk Erhverv a bývalý minister hospodárstva Brian Mikkelsen hovoril podľa televíznej stanice TV2 o tom, že môže vzniknúť „európske Silicon Valley“.

Projekt posilní v medzinárodnom meradle konkurenčné postavenie Dánka, uviedol dánsky minister vnútra Simon Emil Ammitzboll-Bille. Okolo Kodane chýba miesto pre priemysel, myslí si minister hospodárstva Rasmus Jarlov: „Je veľmi dôležité, aby sme pracovali na posilnení rámcových podmienok pre rozvoj a rast v tomto regióne okolo hlavného mesta.“ Projekt bude podľa neho motorom expanzie pre celé Dánsko.

Ešte však prejde veľa rokov, kým sa projekt zrealizuje. Stavať sa má začať v roku 2022 a projekt Holmene, čo znamená malé ostrovy, má byť dokončený v roku 2040. Koľko to bude stáť, zatiaľ nie je známe.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info