fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Bezpečnostná rada OSN prijala s poľutovaním vyhostenie predstaviteľa zo Somálska

TASR

New York 6. januára (TASR) – Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) vyjadrila v sobotu poľutovanie nad rozhodnutím vlády Somálska vyhostiť najvyššieho predstaviteľa svetovej organizácie v tejto krajine po tom, ako spochybnil postup somálskych bezpečnostných síl.

Podľa jednohlasne prijatého stanoviska členovia Rady očakávajú i napriek tomu „plnú spoluprácu“ medzi Somálskom a OSN, informovala tlačová agentúra AFP. Generálny tajomník OSN António Guterres ešte v piatok odsúhlasil vymenovanie svojho nového osobitného splnomocnenca pre Somálsko, ktorý nahradí juhoafrického diplomata Nicholasa Haysoma, označeného 1. januára vládou v Mogadiše za neželanú osobu.

Vyhlásenie BR OSN, ktoré navrhla Británia, vyjadruje plnú podporu misii OSN v Somálsku. Dodáva, že rok 2019 bude pre Somálsko „rozhodujúci“ a tamojší lídri by mali spolupracovať v záujme uskutočnenia „politických a bezpečnostných reforiem“.

Somálska vláda obvinila Haysoma z „úmyselného narúšania štátnej zvrchovanosti“ niekoľko dní po tom, ako tento predstaviteľ vyjadril znepokojenie nad postupom somálskych bezpečnostných síl podporovaných OSN.

Haysom reagoval na udalosti z 13.-15. decembra, keď somálske bezpečnostné zložky použili silu na potlačenie demonštrácií v meste Baydhabo na juhozápade krajiny. Podľa údajov OSN vtedy najmenej 15 ľudí prišlo o život a ďalších 300 zadržali. Demonštrujúcich obyvateľov pobúrilo zadržanie Mukhtaara Rooboowa, bývalého popredného predstaviteľa islamsko-extrémistického hnutia aš-Šabáb, ktorý sa uchádzal o funkciu v regionálnej samospráve.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info