fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Tragický požiar pri únikovej hre v Poľsku mohla spôsobiť chybná elektroinštalácia

TASR

 Varšava 5. januára (TASR) – Nevyhovujúcu inštaláciu a ľahostajný prístup k bezpečnostným predpisom označili v sobotu poľskí hasiči za pravdepodobné príčiny, ktoré viedli k smrti piatich dievčat a zraneniu ďalšieho človeka pri požiari v zariadení určenom na únikovú hru v meste Koszalin na severe Poľska. Tamojší minister vnútra Joachim Brudziňski nariadil v reakcii na piatkovú tragédiu preveriť protipožiarne opatrenia vo viac než tisícke tzv. únikových miestností po celej krajine, informovala tlačová agentúra AP.

Bezvládne telá piatich 15-ročných dievčat našli v hernej miestnosti po uhasení požiaru v susednom priestore. Ďalšiu osobu, podľa aktuálnych údajov 26-ročného muža, previezli do nemocnice s popáleninami. Predpokladá sa, že tínedžerky, ktoré sa stretli, aby oslávili narodeniny jednej z nich, sa v únikovej miestnosti udusili.

Hlavný veliteľ poľských hasičov Leszek Suski v sobotu uviedol, že elektrické vedenia boli v danom zariadení nainštalované neprofesionálne a príliš blízko horľavých materiálov, zatiaľ čo zodpovedná osoba bola v čase požiaru neprítomná. Poukázal tiež na ďalšie prejavy ľahostajnosti zo strany prevádzkovateľov.

Hovorca miestneho hasičského zboru Tomasz Kubiak povedal, že zasahujúce jednotky museli použiť špeciálnu techniku, aby sa dostali do únikovej miestnosti.
Príbuzným obetí požiaru vyjadril sústrasť aj poľský premiér Mateusz Morawiecki.

Pri únikovej hre sú účastníci uzavretí v špeciálne uspôsobenej miestnosti a musia hľadať indície či riešiť hádanky, aby z nej unikli v stanovenom čase. Takéto hry sa na celom svete tešia veľkej obľube a len v Poľsku je prevádzkarní určených na ich hranie približne 1000.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info