fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Frankfurter Rundschau: Čína dostihla významné vesmírne agentúry

TASR

Frankfurt nad Mohanom 4. januára (TASR) – Úspešné pristátie čínskej sondy na odvrátenej strane Mesiaca je znakom toho, že Peking dostihol vo vesmírnych pretekoch veľmoci. V piatok to v úvodníku napísal ľavicovo orientovaný nemecký denník Frankfurter Rundschau.

„Misia jasne ukazuje, že Čína – čo si možno mnohí neuvedomili – dostihla a čiastočne aj predbehla veľké vesmírne agentúry Spojených štátov, Ruska a Európy,“ uviedol denník.
„Udalosti sa majú, podľa vesmírnych kritérií, naďalej uberať závratným tempom. Okrem iného majú tajkonauti (čínski astronauti) odletieť na Mesiac a v dohľadnej budúcnosti dokonca aj na Mars. O takýchto plánoch diskutujú aj v NASA, ESA a Roskosmose, ale veci nenapredujú dostatočne rýchlo,“ dodal denník Frankfurter Rundschau, ktorý citovala tlačová agentúra DPA.

Príčinou nie len nedostatok politickej vôle a nedostatok finančných a technických prostriedkov, ale predovšetkým neprijateľné riziká pre zdravie posádky. Zatiaľ neexistujú uspokojivé riešenia mnohých problémov, upozornil denník.

Nájsť tieto riešenia si bude vyžadovať obrovské úsilie – a dosiahnuť ich je možné len spoločne. Číňania si za svoj štvrtkový úspech zaslúžia chválu. Avšak budúcnosť letov do vesmíru s ľudskou posádkou, a tých obzvlášť, spočíva v medzinárodnej spolupráci, zdôraznil nemecký denník.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info