fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Situácia na cestách v tatranskom regióne je mimoriadne komplikovaná

Pixabay

Poprad 3. januára (TASR) – Situáciu na cestách v tatranskom a podtatranskom regióne komplikuje sneženie a silný vietor. Tamojší cestári majú čo robiť, aby vozovku udržali prejazdnú na všetkých miestach, v teréne je momentálne všetka dostupná technika. Pre TASR to potvrdil riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja pre oblasť Poprad Marián Barilla s tým, že situácia v doprave je mimoriadne komplikovaná.

„Za uplynulých 24 hodín napadlo do 30 centimetrov nového snehu a sneženie je sprevádzané silným vetrom, čo spôsobuje okamžité zafúkavanie ciest a tvorbu snehových jazykov a závejov,“ priblížil Barilla s tým, že za 24 hodín cestári v regióne prepluhovali takmer 6000 kilometrov ciest, 1400 kilometrov posypali kamenivom a 1800 kilometrov upravili soľou. Vo výkone bolo 21 mechanizmov, ktoré ostávajú v teréne aj naďalej, keďže nepriaznivé počasie pretrváva. „Očakávame, že so snehom a vetrom budeme bojovať počas celého dňa aj noci. Podľa predpovede sa počasie upokojí až v piatok 4. januára v ranných hodinách,“ doplnil Barilla.

Na mnohých miestach podľa neho dochádza k zafúkavaniu vozovky a je problém tieto cesty udržať prejazdné. „Cesta medzi Štrbou a Šuňavou, ktorú sme uzatvorili v stredu (2.1.) ráno pre zafúkanie, je naďalej neprejazdná, sprejazdníme ju až, keď sa počasie upokojí a budeme môcť nasadiť frézu,“ dodal Barilla.

Najväčšie problémy sú podľa neho na cestách Poprad – Starý Smokovec, Poprad – Veľký Slavkov – Nová Lesná, Poprad – Spišský Štvrtok, Veľká Lomnica – Stará Lesná, v Kežmarskom okrese najmä na cestách Kežmarok – Stráne pod Tatrami, Kežmarok – Mlynčeky, Spišská Belá – Tatranská Kotlina a Slovenská Ves – Výborná – Lendak. „V okrese Levoča sú to hlavne úseky medzi Levočou a horským priechodom Branisko, tak isto smerom na Nemešany, Levočské vrchy, a tiež smerom na Uložu, Vyšné a Nižné Repaše a Olšavicu,“ doplnil Barilla.

Podľa neho fúka a sneží v celom regióne, takže cestári majú čo robiť, aby cesty udržali zjazdné. Šéf podtatranských cestárov zdôraznil, že v teréne je všetka dostupná technika, avšak pri takomto počasí nie je možné udržať všetky cesty vo výbornom stave. „V tomto prípade následky zimy najmä zmierňujeme, aj keď naše sypače prejdú nejakým úsekom, tak za desať – 15 minút sú tieto cesty opäť zafúkané snehom. Vyzývam vodičov k trpezlivosti a opatrnosti a aby prispôsobili svoju jazdu aktuálnym podmienkam,“ upozornil Barilla.

Zlá situácia na cestách už spôsobila aj niekoľko nehôd, operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove uviedol, že dve nehody museli riešiť pri Pustom Poli v Ľubovnianskom okrese. Mimo vozovky skončil aj autobus na ceste medzi Výbornou a Lendakom. Na facebookovej stránke dopravného servisu na Spiši hlásia vodiči dve autá mimo cesty aj pri výjazde zo Spišskej Belej smerom na Strážky, kde sa vraj aj dosť šmýka. Medzi Spišskou Belou a Tatranskou Kotlinou zišlo z vozovky aj cestárske auto. Niekoľko nepozorných vodičov nezvládlo riadenie aj na ceste pri obci Ždiar, kde je od rána pre zlé poveternostné podmienky vyhlásená mimoriadna situácia.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info