fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA

Neriadený brexit bude pravdepodobnejší, ak britský parlament dohodu odmietne

Pixabay

Londýn 3. januára (TASR) – Odchod Británie z Európskej únie (EÚ) bez dohody bude oveľa pravdepodobnejší, ak parlament odmietne návrh, na ktorom sa premiérka Theresa Mayová dohodla s Bruselom. Uviedol to vo štvrtok minister pre brexit Stephen Barclay.

Menej ako tri mesiace pred vystúpením Spojeného kráľovstva z bloku britskí zákonodarcovia v polovici januára rozhodnú o tom, či akceptujú plány Mayovej na riadený odchod a relatívne tesné ekonomické väzby s EÚ, alebo odmietnu dohodu, čo prinesie obrovskú neistotu.

„Žiadna dohoda bude oveľa pravdepodobnejšia, ak poslanci tento mesiac odmietnu vládny plán brexitu,“ napísal Barclay v denníku Daily Express. Argumentoval pritom, že Mayovej plán je jediná „uskutočniteľná dohoda“.

Mayová sa snaží získať dodatočné ubezpečenia z Bruselu, ktoré by jej pomohli presvedčiť skeptických zákonodarcov v jej vlastnej Konzervatívnej strane a malej severoírskej strane, aby podporili vládny plán. Hlasovanie sa uskutoční v týždni, ktorý sa začne 14. januára.

Primárnou úlohou Barclaya je zabezpečiť, aby bola Británia pripravená na odchod z EÚ aj v prípade, že sa dohodu nepodarí dosiahnuť. Minister v článku napísal, že vláda na budúci týždeň zintenzívni svoju kampaň, aby pripravila občanov aj na takýto výsledok.

„V utorok (8.1.) začneme novú fázu našej verejnej informačnej kampane s využitím rozhlasu a sociálnych médií na ďalšie zvyšovanie povedomia o potrebe pripraviť sa,“ povedal novinám.
Kurz libry voči americkému doláru ďalej klesá, čo je čiastočne spôsobené rastúcimi obavami z priebehu brexitu.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info