fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

MIMORIADNA SPRÁVA: Zatkli vodcu hnutia „žltých viest“ Érica Droueta

ultimatepocket.de-lussigny.fr

Paríž 3. januára (TASR) – Jedného z lídrov protivládnych demonštrácií takzvaných žltých viest, Érica Droueta, v stredu zadržala francúzska polícia a umiestnila ho do väzby. Dôvodom je organizovanie protestu v centre Paríža bez nahlásenia úradom, uviedol zdroj z prokuratúry pre tlačovú agentúru AFP.

Droueta, ktorého už čaká súdny proces za nosenie zbrane, zadržali, keď smeroval na protest na parížskej ulici Champs-Élysées. dodal policajný zdroj.

Pred reštauráciou McDonald’s neďaleko slávnej stavby Víťazný oblúk sa v stredu večer zhromaždilo niekoľko desiatok demonštrantov a čakalo na príchod Droueta.

Demonštrácie „žltých viest“ – nazvané podľa dobre viditeľných viest, ktoré protestujúci nosia – sa začali na francúzskom vidieku vlani v novembri. Boli namierené proti zvyšovaniu cien pohonných látok a rozrástli sa na vzburu proti propodnikateľskej politike francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorú podľa ich názoru robí v prospech bohatých.

Protestujúci sa opakovane dostávali do zrážok s políciou nielen v Paríži, ale aj v ďalších veľkých francúzskych mestách, čo spôsobilo Macronovi v prezidentskom úrade krízu.

Droueta prvýkrát zatkli minulý mesiac. Súdny proces s ním sa má začať 5. júna, a to za „nosenie zakázanej zbrane kategórie D“.

Ľavicový líder Jean-Luc Mélenchon, ostrý kritik Macrona, na Twitteri napísal: „Znovu zatkli Érica Droueta, prečo? Lebo zneužívajú moc. Spolitizovaná polícia sa zameriava na lídrov hnutia žltých viest a prenasleduje ich.“

Po niekoľkých týždňoch násilia v uliciach Macron nakoniec zareagoval – zrušil nepopulárne zvyšovanie cien paliva a prisľúbil ďalšie peniaze ľuďom s minimálnou mzdou či znižovanie daní pre penzistov.

Hoci počet protestujúcich na demonštráciách sa odvtedy zmenšil, stále pokračujú.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info