fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Romney: Trumpovi chýba charakter na vedenie štátu

Mitt Romney, Politico

Washington 2. januára (TASR) – Bývalý republikánsky kandidát na post amerického prezidenta a nastupujúci senátor za štát Utah Mitt Romney ostro skritizoval prezidenta Donalda Trumpa, a to osobne i profesionálne. Obvinil ho, že opustil spojencov USA a chýba mu charakter na vedenie „rozdelenej“ krajiny.

Romney v článku pre denník The Washington Post, publikovanom v utorok večer, ďalej uviedol, že Trumpovo pôsobenie v prezidentskom úrade v decembri zaznamenalo „hlboký pokles“. Romney kladie Trumpovi vinu aj za nedávny odchod ministra obrany Jamesa Mattisa a vedúceho kancelárie Bieleho domu Johna Kellyho.

„Obsadenie významných funkcií osobami s menšími skúsenosťami, opustenie spojencov, ktorí bojujú po našom boku, a prezidentovo neuvážené tvrdenie, že Amerika bola v oblasti svetových záležitostí dlho ‚naivná‘, definuje jeho pôsobenie v prezidentskej funkcii,“ napísal Romney.

„Jeho počínanie počas uplynulých dvoch rokov a najmä počas posledného mesiaca je dôkazom toho, že prezident ešte nedorástol na svoj úrad. Prezidentský post do značnej miery tvaruje charakter celého štátu,“ zdôraznil.

Romney síce ocenil Trumpovu daňovú politiku, postoj k Číne a vymenovanie konzervatívnych sudcov, domnieva sa však, že ide o „bežnú“ republikánsku politiku.

Trump vlani vo februári podporil Romneyho kandidatúru na senátorské kreslo za Utah. Napriek Romneyho predchádzajúcej kritike Trump po svojom víťazstve v prezidentských voľbách v novembri 2016 krátko zvažoval, že ho vymenuje za ministra zahraničných vecí.

Romney v roku 2012 neuspel v súboji s Barackom Obamom o post šéfa Bieleho domu.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info