fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

M. Lajčák: Predsedníctva sú pre SR príležitosť ukázať sa, máme na ne predpoklady

TASR

Bratislava 2. januára (TASR) – Slovenské predsedníctvo v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a ministerskej rade Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) sú pre Slovensko príležitosťou ukázať sa. V rozhovore pre TASR to povedal šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD). Spolu s predsedníctvom vo Vyšehradskej skupine ich Lajčák považuje za priority svojho rezortu.

Minister zahraničných vecí je tiež presvedčený, že krajina ako Slovensko musí mať kompetentnú a kvalitnú diplomatickú službu. „A tá kvalita sa dosiahne práve tým, že si naši diplomati zmerajú sily v medzinárodnom prostredí,“ myslí si. Navyše má podľa neho Slovensko na predsedníctvo v OBSE predpoklady. „Slovensko je štát, ktorý nemá zlé vzťahy so žiadnou krajinou sveta. To vôbec nie je automatické,“ poznamenal.

Neprekáža podľa neho ani veľkosť Slovenska. „Rešpekt krajiny sa nemeria jej veľkosťou. Naopak, malú krajinu nemôže niekto podozrievať, že máme svoje záujmy a veria, že našim záujmom je vyriešenie problému,“ tvrdí. Zdôraznil tiež, že Slovensko má na významných pozíciách v zahraničí viac diplomatov ako napríklad Česko alebo Poľsko. „V zahraničnej politike a diplomacii Slovensko boxuje vo vyššej váhovej kategórii,“ konštatoval Lajčák.

Čo sa týka predsedníctva v OECD minister priblížil, že vrcholí v priebehu jedného týždňa, koncom mája. „Máme možnosť ako predsednícka krajina nastoliť tému a my sme si zvolili digitálne zručnosti pre udržateľný rozvoj, pretože bez nich je už dnes máloktorá profesia predstaviteľná,“ opísal.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info