fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA

Vývoj vo 4.kvartáli spôsobil za rok 2018 pokles cien ropy,prvý od roku 2015

Reuters

Houston 1. januára (TASR) – Ceny ropy zaznamenali za minulý rok pokles, prvý od roku 2015. Podpísal sa pod to najmä posledný kvartál, keď ceny začali prudko padať v obavách z vývoja svetovej ekonomiky, následného poklesu dopytu a prezásobenia trhov. Čiastočne k vývoju v závere roka prispeli aj zmiešané signály z USA v súvislosti s obnovenými sankciami voči Iránu.

Ropný trh smeroval za celý rok k solídnym ziskom až do októbra. Potom však Washington rozhodol, že niektorých dovozcov iránskej ropy dočasne vyjme spod ropných sankcií voči Iránu a navyše, dopyt vo viacerých nastupujúcich ekonomikách začal klesať.

Kombinácia týchto dvoch faktorov stiahla ceny ropy Brent aj americkej ropy WTI zo 4-ročných maxím nad 86 USD, respektíve 76 USD za barel (159 litrov) o vyše tretinu. Bol to najvýraznejší pokles za kvartál od 4. štvrťroka 2014.

Trhom príliš nepomohlo ani rozhodnutie Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalších producentov na čele s Ruskom zo začiatku decembra znížiť od tohto roka produkciu ropy o 1,2 milióna barelov denne. Samotný krok by síce mal byť pre ceny ropy pozitívom, tentoraz však príliš pesimistické nálady dokázal zmierniť len čiastočne.

Na záver obchodovania v roku 2018 zaznamenali ceny ropy mierny rast. Cena Brentu s dodávkou v marci sa v závere pondelkového obchodovania (31.12.) zvýšila o 59 centov (1,11 %) a obchodovanie ukončila na úrovni 53,80 USD (46,99 eura) za barel. Cena WTI s februárovým kontraktom uzatvorila obchodovanie na úrovni 45,41 USD/barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje rast o 8 centov (0,18 %).

V dôsledku vývoja vo 4. kvartáli však ceny ropy za celý rok 2018 prudko klesli. V prípade Brentu klesla cena o vyše 19,5 % a v prípade WTI takmer o 25 %.
(1 EUR = 1,1450 USD)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info