fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Macron vyzval v novoročnom príhovore Francúzov, aby sa zomkli

Zdroj foto: business-magazine.ba

Paríž 1. januára (TASR) – Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval v novoročnom príhovore občanov svojej krajiny po masových protestoch tzv. žltých viest na zomknutosť. Podľa neho sa treba vrátiť k „súdržnosti a úsiliu“ každého jednotlivca.

„Môžeme to robiť lepšie a musíme urobiť lepšie,“ vyhlásil prezident, citovaný agentúrou AFP.

Macron varoval Francúzov, aby nezatvárali oči pred „realitou“. „Nemôžeme pracovať menej a zarábať viac, znížiť dane a zvýšiť výdavky, nemeniť svoje návyky a zároveň dýchať čistejší vzduch,“ povedal šéf Elyzejského paláca v 16-minútovom príhovore.

Hoci Macron priamo nespomenul hnutie žlté vesty, hnev prejavený v uliciach v uplynulých týždňoch podľa neho ukázal, že Francúzi sa nevzdali viery v lepšiu budúcnosť. „Tento hnev nám ukázal jedno: Nerezignovali sme,“ povedal.

Zároveň odsúdil násilie na demonštráciách. Niektorí podľa Macrona predstierajú, že „hovoria v mene ľudí“, pritom sú len „hlásnou trúbou rozvášneného davu“. Zdôraznil, že napriek ústupkom demonštrantom bude pokračovať vo svojom reformnom programe.

Na protestoch žltých viest v Paríži a ďalších mestách sa netradične aj v pondelok zúčastnili tisíce ľudí. V celom Francúzsku bolo v nasadení 150.000 policajtov, z toho 12.000 len v Paríži.

Protesty „žltých viest“ boli pôvodne namierené proti vysokým cenám pohonných hmôt a plánovanej ekologickej dani na naftu. Neskôr sa nespokojnosť sústredila na Macrona, ktorý podľa žltých viest ignoruje rastúce životné náklady mnohých Francúzov vo vidieckych oblastiach a malých mestách. Vláda v reakcii na násilnosti prijala súbor sociálnych opatrení, ten však žltým vestám nestačí a žiadajú tiež zvýšenie dôchodkov a minimálnej mzdy, ďalšie zníženie daní, referendá podľa vzoru Švajčiarska a rezignáciu Macrona.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info