fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Florentská galéria žiada o vrátenie maľby, ktorú ukradli nemeckí nacisti

Pixabay

Rím 1. januára (TASR) – Svetoznáma galéria Uffizi v talianskej Florencii vyzvala v utorok Nemecko, aby pomohlo zaistiť vrátenie obrazu, ktorý odcudzili nacisti počas druhej svetovej vojny. Ide o olejomaľbu holandského maliara Jana van Huysuma, informovala agentúra DPA.
Dielo je v súčasnosti vo vlastníctve istej rodiny žijúcej v Nemecku, ktorá ju – aj napriek opakovaným žiadostiam talianskej vlády – stále nevrátila florentskej galérii Uffizi (Galleria degli Uffizi).

Obraz ukradli počas vojny vojaci nemeckého Wehrmachtu a celé desaťročia sa považoval za stranený. Kde sa nachádza, sa podarilo zistiť až po zjednotení Nemecka v roku 1991. Talianske úrady odvtedy oslovili viacerí sprostredkovatelia a žiadali províziu za sprostredkovanie vrátenia maľby.

„Žiadosť je natoľko nezmyselná, že štátna prokuratúra vo Florencii začala (vo veci) vyšetrovanie,“ píše sa vo vyhlásení galérie. Maľba je oficiálne stále vo vlastníctve Talianska a preto nemôže byť predaná ani kúpená.

„Nemecko má morálnu povinnosť vrátiť dielo do našej galérie,“ povedal jej riaditeľ Eike Schmidt, ktorý sám pochádza z Nemecka. Rany spôsobené druhou svetovou vojnou a nacistickým terorom sa podľa neho stále úplne nezahojili.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info