fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA

Talianska poslanecká snemovňa schválila v nedeľu rozpočet na rok 2019

TASR

Rím 31. decembra (TASR) – Po niekoľkomesačných sporoch s Európskou komisiou (EK) sa podarilo v nedeľu (30.12.) schváliť v talianskej poslaneckej snemovni rozpočet na nasledujúci rok. Za rozpočet hlasovalo 313 poslancov, 70 ho nepodporilo. Predtým už návrh zákona o štátnom rozpočte schválili senátori.

Koaličná vláda zložená z populistického Hnutia piatich hviezd a pravicovej Ligy Severu musela v návrhu rozpočtu urobiť viaceré dôležité zmeny, čím vyhovela požiadavkám EK a súčasne sa vyhla jej sankčnému konaniu proti Taliansku.

Európsky komisár pre financie Pierre Moscovici na Twitteri v nedeľu uviedol, že teraz sa bude presadzovanie rozpočtu presne sledovať. Súčasne zdôraznil, že v „dialógu“ s Rímom vždy pôjde o dodržiavanie spoločných pravidiel, ale nie o plnenie jednotlivých opatrení.

Len tesne pred Vianocami sa dohodli Rím a Európska komisia na kompromise. Namiesto navrhovaného schodku rozpočtu 2,4 %, ten v budúcom roku dosiahne maximálne 2,04 % hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny.
Premiér Giuseppe Conte bol s výsledkom hlasovania v parlamente spokojný. Taliani podľa neho pozitívny účinok rozpočtu pocítia už onedlho.

Taliansko je verejným dlhom, ktorý dosahuje 130 % HDP, jednou z najviac zadlžených krajín sveta. Preto je prinútené hospodáriť úsporne. Napriek tomu chce vláda splniť svoje drahé sľuby, ktoré dala počas volebnej kampane. Chce zvýšiť príjmy obyvateľov a znížiť vek odchodu do dôchodku. Podľa mnohých expertov to nie sú opatrenia, ktoré by mali oživiť stagnujúcu ekonomiku.

Bývalý premiér Silvio Berlusconi hovoril o diletantizme vládnych predstaviteľov, ktorý Taliansku nevystačí nadlho. „Tento zákon o rozpočte zvýši dane, siahne na dôchodky a neziskový sektor,“ vyhlásil šéf Forza Italia. „Je to rozpočet, ktorý ohrozuje budúcnosť mladých ľudí, ničí  dôchodky starých ľudí a trestá tých, čo konajú dobro,“ dodal.

Minister vnútra a vicepremiér Matteo Salvini označil námietky opozičných predstaviteľov za smiešne. Poukázal na to, že rozpočet vráti „viac ako 20 miliárd eur do peňaženiek Talianov“.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info