fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Pyrotechnika zvieratám škodí, treba dodržiavať zásady alebo ju nepoužívať

Pixabay

Bratislava 31. decembra (TASR) – Výbuchy pyrotechniky počas silvestrovskej noci škodia domácim miláčikom aj zvieratám žijúcim vo voľnej prírode. Mnohé z nich utečú z oblastí, kde sa predtým zdržiavali, ďalšie sa zrania alebo uhynú. Ochranári preto odporúčajú pyrotechniku nepoužívať. Ak sa tomu nedá vyhnúť, apelujú na dodržiavanie zásad.

„Namiesto hlučných delobuchov a ohromujúcich svetelných efektov zvoľte napríklad prskavky. Eliminujete tak nielen hluk, ale tiež nepríjemné zostatkové toxické látky v prostredí. Ak sa pyrotechniky neviete vzdať, vyberte si takú, ktorá má len malý dosah – čo sa týka hlučnosti aj svetelných efektov,“ radí Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku (RPS).

Dôležité je podľa nej tiež nepoužívať pyrotechniku v blízkosti lokalít, kde sa môže ukrývať vtáctvo alebo iné zvieratá. „Vyhýbajte sa porastom stromov či kríkov, nezamrznutým vodným plochám, parkom, cintorínom, záhradám a ďalším miestam, ktoré živočíchy s obľubou využívajú na odpočinok. Ak vtáctvo či iné zvieratá nevidíte, neznamená to, že tam nie sú,“ upozorňuje ochranárka.
Okrem dodržiavania návodu na použitie pyrotechniky a odstránenia odpadu, ktorý vznikne jej použitím, Deutschová odporúča prípravu miesta už deň vopred. „Odstráňte čo najskôr, aspoň jeden deň predtým, všetky kŕmidlá a iné lákadlá pre vtáctvo. Ak nie je možné odstránenie, zakryte ich,“ hovorí.

Ako upozorňuje Sloboda zvierat, zvieratá majú oveľa citlivejšie zmysly ako ľudia. „Výbuchy spôsobujú zvieratám popáleniny, poškodenia sluchu a zraku, zranenia i smrť. Psy a mačky v panike utekajú a môžu vbehnúť pod auto alebo sa stratiť – tie šťastnejšie skončia v útulkoch. Keď si však pomýlia pyrotechniku s hračkou – bývajú následky tragické,“ opisuje.

Výbuchy môžu podľa Slobody zvierat tiež spôsobiť potrat u gravidných cicavcov alebo vyhnať zvieratá z úkrytov. „Vtáky vydesené delobuchmi zo spánku alebo odpočinku sú dezorientované, v tme a opare z pyrotechniky ťažko rozoznávajú prekážky,“ pridáva sa Deutschová.

Ak po silvestrovskej noci ľudia nájdu otrasené vtáča, ktoré nemá vonkajšie zranenia, môžu mu podľa ochranárky pomôcť. Mali by ho zatvoriť do kartónovej škatule vystlanej servítkami alebo čistými handričkami. Škatuľu potom môžu zavrieť, ale tak, aby malo vtáča prístup k vzduchu.

„V žiadnom prípade mu nedávame potravu, ak reaguje, stačí len trochu navlhčiť zobáčik. V tichu a tme sa spamätajú spravidla do dvoch hodín, vitálne vtáča vypustíme ideálne tam, kde sme ho našli,“ radí Deutschová. Počas sviatkov by podľa nej mala fungovať pohotovostná služba Štátnej ochrany prírody SR, na ktorú sa človek môže obrátiť. Poradiť môžu tiež v záchranných staniciach.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info