fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA

Ceny ropy výrazne vzrástli, americká WTI zdražela o vyše 2 %

TASR

Singapur 31. decembra (TASR) – Ceny ropy v posledný obchodný deň roka 2018 rastú, s najväčšou pravdepodobnosťou však zaznamenajú prvý ročný pokles za 3 roky pre pokračujúce obavy z nadmernej ponuky na trhu. Hlavným dôvodom zdraženia bolo posilnenie na akciových trhoch.

Barel (159 litrov) americkej ropy WTI s februárovým kontraktom sa v pondelok o 9.10 h SEČ predával po 46.30 USD (40,42 eura). To bolo o 97 centov alebo 2,14 % viac než v piatok (28.12.) na konci obchodovania na newyorskej komoditnej burze. Cena WTI od začiatku roka padla približne o 24 %.

Marcový kontrakt na severomorskú ropu Brent zdražel o 1,33 USD alebo 2,50 % na 54,54 USD za barel. Cena Brentu od začiatku roka klesla o takmer 20 % po dvoch rokoch rastu.

Počas väčšiny roka 2018 ceny ropy rástli. Dôvodom bol zdravý dopyt a takisto obavy týkajúce sa ponuky, predovšetkým dôsledkov obnovených sankcií USA proti Iránu, ktoré boli zavedené začiatkom novembra. Cena Brentu medzi januárom a októbrom vyskočila takmer o tretinu a dostala sa až na 86,74 USD za barel, čo bolo najviac od konca roka 2014. Vtedy mnoho analytikov a obchodníkov predpokladalo, že cena za barel do konca roka opäť dosiahne hranicu 100 USD.

Namiesto toho cena Brentu zmazala všetky zisky od začiatku roka a z tohtoročného maxima padla takmer o 40 % na asi 53,25 USD za barel, čo bol jeden z najprudších výpredajov na ropnom trhu za uplynulé desaťročia. Pokles spustilo nečakane veľkorysé výnimky zo sankcií voči Iránu. Ďalší negatívny vplyv na ceny mali obavy zo spomalenia globálnej ekonomiky z dôvodu obchodných sporov medzi USA a Čínou.

Aktuálny tlak na ceny sa zmierni v januári, keď Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalší veľkí producenti na čele s Ruskom znížia produkciu o 1,2 milióna barelov denne. Trh však môže zostať pod tlakom z dôvodu rastu produkcie v USA, ktoré sa tento rok stali najväčším svetovým producentom ropy, keď denne pumpujú 11,6 milióna barelov. Na nové rekordy sa tento rok zvýšila tiež ťažba v Rusku a Saudskej Arábii.
(1 EUR = 1,1454 USD)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info