fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

V meste Hudajda šiiti odovzdali moc nad prístavom jemenskému námorníctvu

Pixabay

Saná 29. decembra (TASR) – Šiitskí povstalci v Jemene odovzdali kontrolu nad prístavom v meste Hudajda pri Červenom mori vládnym námorným silám a pobrežnej stráži. Informovala o tom v sobotu agentúra AP s odvolaním sa na nemenované zdroje z tamojších bezpečnostných zložiek.

Na odovzdanie moci dohliadali pozorovatelia z Organizácie Spojených národov. Išlo o súčasť dohody dosiahnutej tento mesiac na mierových rozhovoroch vo Švédsku.
Hudajda – ležiaca v západnej časti Jemenu – je strategicky dôležitá, pretože cez jej prístav prúdi do krajiny približne 80 percent dovezeného tovaru.

Koalícia pod vedením Saudskej Arábie začala v júni veľkú ofenzívu zameranú na dobytie polmiliónovej Hudajdy, ktorú koncom roka 2014 ovládli šiitskí vzbúrenci, nazývaní aj húsíovia.

Vojna medzi šiitskými povstalcami a vojakmi vernými jemenskému prezidentovi Abdovi Rabbuhovi Mansúrovi Hádímu sa vystupňovala v roku 2015, keď najvyšší štátny predstaviteľ ušiel do saudskoarabského exilu a vojensky začala v Jemene zasahovať koalícia pod vedením Saudskej Arábie.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info